Febrilne konvulzije podrazumijevaju pojavu epileptičkih napada za vrijeme povišene tjelesne temperature, koja nije uzrokovana infekcijom živčanog sustava. Javljaju se isključivo u dječjoj dobi, točnije između 3. mjeseca i 5. godine života djeteta. Utvrđena je značajna genetska predispozicija ovog sindroma, ali se još nije odredio točan mehanizam njegove pojave.
Ovisno o dobi djeteta, postoji nekoliko različitih manifestacija febrilnih konvulzija. Tzv. "veliki napad" obuhvaća grčeve cijelog tijela te prestanak disanja na nekoliko minuta, "zagledavanje" gubitak svijesti, mlohavost ili ukočenost tijela te gubitak kontakta s okolinom, dok fragmentirane konvulzije obuhvaćaju trzaje samo jednog dijela tijela.
Radi liječenja djeteta potrebna je hospitalizacija, gdje se uz rutinske pretrage ponekad obavlja i lumbalna punkcija te EEG. U slučaju da se napad dogodi kod kuće, treba paziti da su djetetovi dišni putevi slobodni te raditi na snižavanju njegove tjelesne temperature, i naposljetku, što prije se javiti u dežurnu bolnicu. Pri dolasku u bolnicu naglasak se stavlja na prekidanje konvulzija te se u tu svrhu djetetu daje mikroklizma diazepama. Dijete zatim ostaje u bolnici radi daljnjih pretraga i kontrola. Febrilne konvulzije uobičajeno imaju dobru prognozu te je rizik za kasniju pojavu epilepsije manji od 5%.
Izvor: Pliva zdravlje