Razlika između virtualnog asistenta i klasičnog zaposlenika ima mnogo, a odnose na na troškove zapošljavanja/angažiranja usluga, te jednostavnost odnosno kompliciranost cjelog procesa, mjesto i vrijeme rada, te učinkovitost i stručnost.
Troškovi
Virtualni asistent – kada poduzetnik ili obrtnik angažira usluge virtualnog asistenta, plaća ga samo za stvarno odrađen posao, sukladno potrebama svog poslovanja, za određeni broj sati tjedno/mjesečno ili za određeni projekt. Na taj način troškovi su puno niži nego da plaća zaposlenika na puno radno vrijeme.
Zaposlenik – jedno zanimljivo istraživanje pokazuje da je prosječan radnik produktivan manje od 3 sata dnevno, bez obzira koliko vremena provode na radnom mjestu. Većina radnika odradi oko 3 produktivna sata, a ostatak radnog vremena provede na društvenim mrežama, razgovarajući s kolegama, telefonirajući ili čak tražeći novi posao. A pri tome ga poslodavac plaća za punih 8 sati rada.
Mjesto rada
Virtualni asistent – virtualni asistent radi iz svog prostora, sa svojim resursima, pa se prilikom angažiranja usluga virtualnog asistenta ne mora brinuti o uredu, mjestu za rad, računalu, uredskom priboru….
Zaposlenik – zaposleniku je poslodavac dužan osigurati i opremiti mjesto rada, kao i osigurati sredstva za rad, što zasigurno povećava troškove
Vrijeme rada
Virtualni asistent – virtualni asistenti imaju fleksibilno radno vrijeme, sukladno dogovoru s klijentom.
Zaposlenik – zaposlenik će svoje poslove odraditi za vrijeme svog radnog vremena, bez obzira na eventualne izvanredne situacije ili okolnosti u kojima bi poslodavcu pomoć trebala neodgodivo, ali izvan radnog vremena.
Jednostavnost
Virtualni asistent – cijela procedura angažiranja virtualnog asistenta je vrlo jednostavna, nakon što se dogovori dio posla koji se želi outsourcati virtualnom asistentu te dogovore uvjeti i potpiše ugovor, VA može započeti s radom. Isto tako, ukoliko suradnja nije zadovoljavajuća, iz bilo kojeg razloga, ugovor će se jednostavno raskinuti.
Zaposlenik – čitav proces zapošljavanja, od objave oglasa, proučavanja CV-a, razgovora s kandidatima kroz prvi, drugi, treći selekcijski krug, zahtjeva puno vremena i energije. Uz to, tu je uvijek briga o plaći, doprinosima, godišnjim odmorima, bolovanjima, itd.
Učinkovitost
Virtualni asistent – obzirom da virtualni asistent i sam vodi svoj posao, važno mu je da svoje zadatke obavlja učinkovito, te da su njegovi klijenti zadovoljni pruženom uslugom.
Zaposlenik – zaposlenik je plaćen za puno radno vrijeme, bez obzira kakva mu je učinkovitost.
Stručnost
Virtualni asistent – virtualni asistenti su većinom stručnjaci u svom području rada, sa mnogo godina iskustva, tako da kada poduzetnici ili obrtnici angažiraju njihove usluge, mogu biti sigurni da će posao biti obavljen stručno i profesionalno.
Zaposlenik – nerijetko zaposlenik treba dodatnu edukciju ili obrazovanje za obavljanje posla na radnom mjestu na koje je zaposlen, što stvara dodatni trošak, a i potrebno je određeno vrijeme dok zaposlenik stekne dovoljno iskustva i znanja da bi samostalno obavio potreban posao.
Irina Malogorski
Virtualni administrativni asistent
https://office.com.hr/