Moji roditelji su znali raditi kućice za ptice, osobno savjetujem korištenje ploča od tvrdog drva a to su :
stabla
aspen
breza
Ljudi često misle da će s pločama od mekog drva biti jednostavnije ali one nikako nisu preporučljive jer ispuštaju katran koji može oštetiti ptice. Takodjer zaboravite ivericu i vlaknaste ploče jer će se takva kućica raspasti nakon prve obilne kiše. One znaju biti i otrovne i oštetiti zdravlje ptica a to nam nikako nije u interesu.
Takva procedura za kućicu vam može oduzeti jedan do dva dana a od materjala vam je potrebno:
Ručna pila, čekić, bušilica, dlijeto, mjerna traka i ravnalo, olovka, nokti, stolarsko ljepilo i ako želite slikati kućicu onda bi mogli nabaviti boju na vodenoj osnovi.
Ako ipak smatrate da je to prekomplicirano, možete napraviti kutiju za gniježdenje. Najbolje je takvu kućicu objesiti za debeli konopac od organskog materijala ili na drvenu šipku.
Ako vidite negdje takvu kućicu za ptice jer su mnoge postavljene u parkovima i šumama, gdje su zeleni travnjaci, možete im ostaviti hranu. Predlažem da stavite nekoliko vrsta hrane kako bi privukli više vrsta ptičica. Stari kruh sa sjemenkama sitno natrgan za vrapce i koseve (nikako plijesnivi kruh!!) sjemenke za vrapce, zebe i sl. (mješavina sjemenki od suncokreta i šarene). Crni suncokret ima puno masnoća koje su potrebne za zimu (energent) jogurt čašice su dobrodošle kao i voće.