Svi mi imamo neke navike koje znamo da su loše za nas, no često nismo spremni na taj proces odvikavanja. Moja navika koje bih se htjela riješiti je korištenje socijalnih mreža. Smatram da su novije generacije sve više ovisne o mobitelu i socijalnim mrežama i da je to postalo normalno. Pametni mobiteli pružaju mogućnosti koje do sada nisu bile ni zamislive i mogu biti izuzetno korisni. No, tanka je granica između korištenja mobitela isključivo u potrebi i ovisnosti o njemu.
Kako bismo se odvikli od neke navike potrebno ju je prvo osvijestiti. Govori se da je potrebno 66 dana za stvaranje navike, pa onda i za odvikavanje od iste. Stoga je drugi korak postavljanje cilja. U redu je postepeno smanjenje korištenja sredstva od kojeg se odvikavamo. Ne možemo očekivati da će se promjena dogoditi preko noći - odvikavanje je proces. Ako stvorimo plan da ćemo svaki dan manje koristiti sredstvo naučit ćemo se živjeti bez istog.
Npr., recimo da ja koristim mobitel 8 sati dnevno. Uzimam si 66 dana, 8 tjedna, odnosno 2 mjeseca i postavljam cilj da svedem korištenje mobitela na max. 1 sat dnevno. Svaki tjedan ću smanjiti korištenje za sat vremena dok konačno ne dođem do cilja. To ću ostvariti brisanjem određenih aplikacija koje mi nisu nužne, osvještavanjem vremena koje provodim na mobitelu, korištenjem postavka na mobitelu koje ograničavaju dopušteno vrijeme korištenja, itd.
Ako smo uvjereni da postizanjem cilja radimo dobro samome sebi, lakše ćemo doći do njega. Bitno je biti motiviran, uporan, smisliti plan i osjećati se samouvjereno oko ostvarenja toga cilja.