Iako na svijetu postoji oko 600 različitik vrsta hrastova, u Hrvatskoj, prema službenim podatcima, postoji tek 14 različitih vrsta od kojih su neke vrlo rijetke. Dvije najpoznatije vrste hrasta koje rastu u Hrvatskoj su upravo hrast kitnjak i hrast lužnjak. Oni su listopadno drveće, za razliku od npr. hrasta crnike, također rasprostranjenog na području Hrvatske, koji je zimzeleno, odnosno crnogorično drvo.
Ono što je zajedničko hrastu kitnjaku i hrastu lužnjaku je to da obje vrste mogu narasti i do 40 metara visine, da im je plod žir te da im se i muški i ženski cvjetovi nalaze na istoj biljci.
Kada govorimo o razlikama između ove dvije vrste, možemo navesti sljedeće:
Hrast kitnjak raste na brdovitim i brežuljkastim područjima diljem Hrvatske. Njegovi listovi imaju peteljke duge di 4 centimetara, za razliku od njegovih žirova koji nemaju peteljke, već rastu pripijeni uz list.

Hrast lužnjak, za razliku od kitnjaka, rasprostranjen je po nizinskim djelovima Hrvatske te voli velike količine vode. Njegovo lišće gotovo da nema peteljke, već je pripijeno uz grane. Žirevi rastu na peteljkama i to obično nekolicina na istoj peteljci.

Dakle, možemo ustanoviti da su glavne razlike između hrasta kitnjaka i hrasta lužnjaka stanište i duljina peteljke lista i ploda.