Emocionalni šok se javlja kada doživimo događaj na koji nismo bili spremni a vezan je uz intenzivne osjećaje koje osjećamo prema nekome ili nečemu, ali najčešće se to veže sa emocijama prema drugim ljudima. Tu spadaju iznenadna smrt voljene osobe, prevara u ljubavnoj vezi, nagle ružne reakcije nekoga koga volimo prema nama...
Emocionalni šok se manifestira uz vrtoglavicu, gubitak daha, nesvjesticu te također može doći do nemogućnosti govora,osjećaj zbunjenosti ili nemogućnost objasniti nekome što osjećate. Nakon traumatskog događaja ovog tipa, naš mozak "izolira" taj događaj u smislu da se ne želimo prisjećati emocija koje smo u tom trenutku osjećali, ne želimo više prolaziti mjestom gdje smo bili kada smo dobili vijesti... ukratko nesvjesno izbjegavamo sve što povezujemo sa tim događajem, zato što se bojimo da ćemo opet osjećati te negativne emocije.
PTSP je izazvan vrlo agresivnim događajima koji uključuju mogućnost da se naše najgore noćne more ostvare, ili se ostvaruju. Sa ovim poremećajem često povezujemo odlazak na ratišta gdje su ljudi gotovo svakodnevno izloženi mogućnosti smrti, svjedoče tuđoj smrti ili su čak prisiljeni sami biti odgovorni za to. Međutim, ovdje mogu spadati i drugi traumatični događaji poput silovanja, oružanih pljački ili potresi i druge prirodne katastrofe. Ovi događaji (kao i emocionalni šok) izazivaju u nama osjećaj straha, nemira ili ugroženosti. Emocionalni šok je ono što doživimo "na prvu" kada se nađemo u takvoj situaciji, dok je PTSP ono što nas progoni neposredno nakon tog događaja. To mogu biti noćne more gdje se ponovno taj događaj proživljava, ili neke situacije koje izazovu da se ta sjećanja povrate i sl.