Mislim da još uvijek kao društvo ne možemo reći da imamo ravnopravnost spolova. Naravno, pogledamo li globalno, postoje države koje su bliže postizanju ravnopravnosti od ostalih. Nije isto govorimo li o Saudijskoj Arabiji ili o Norveškoj kada se razmatra pitanje ravnopravnosti spolova.
Budući da je Hrvatska dio Europske Unije, moguće je provijeriti kako stojimo s ravnopravnosti spolova. Postoji Indeks ravnopravnosti spolova koji se računa svake godine za pojedinu državu članicu. Prikupljanje svih podataka i izračun provodi Europski institut za ravnopravnost spolova (EIGE). Hrvatska se 2020. godine našla na 20. mjestu s 57,9 bodova (što je 10 bodova iza prosjeka indeksa). Najbolji indeks Hrvatska ima na području zdravstva i financija, a najslabiji na području skrbi i društvenih aktivnosti.
Postoji i 'The Global Gender Gap Index' koji iznosi od 0-1, mjeri se u četiri kategorije (ekonomska participacija i mogućnosti, pristup obrazovanju , zdravlje i uključenost u politiku). Na toj je listi za 2020. godinu najbolji Island (0,877), a Hrvatska se nalazi na 60. mjestu (0,720). Najgore države na tom su popisu Jemen, Irak i Pakistan.
Samo postojanje ovakvih indeksa, kao i činjenica da niti jedna država nema taj indeks globalni indeks 1 i matematički pokazuje da nismo u mogućnosti razgovarati o vremenu ravnopravnosti spolova, ali poboljšanje tih indeksa svake godine u razvijenijim državama daje naznaku da ćemo jednoga dana možda tu ravnopravnost i postići.