Ruževe za usne koriste mnoge osobe koje mogu birati između raznih boja - od 'nude' nijansi. koje su malo blaže, do jakih crvenih. Također su postale popularne ostale boje poput crne, zelene, plave, ljubičaste, itd...
Često smo se znali zapitati od čega se točno rade ruževi za usne. Mnogo kozmetičkih kuća sakriva svoje sastojke s kojima proizvode ruževe za usne, bilo to jer ne žele otkriti tajnu iza kvalitete ili da se ljudi ne bi zgrozili sastojcima te prestali ih koristiti.
Za samo jedan ruž je potrebno nekoliko stotina kemijskih spojeva kako bi se dobila određena boja. Ovo su neki od pigmenata te njihovi sastojci:
- tamnocrveni - sastojak nazvan eozin koji je zaslužan za dugotrajnu boju
- crveni klasični pigment - bube koje žive na kaktusu, kuhaju se na otopini amonijaka
- ružičasta - titanov oksud koji se dodaje u crvenu kako bi se dobio ovaj pigment
Također, postoje neki sastojci koji dodaju miris ruževima ili kako bi nahranili usne, ali se mora biti vrlo oprezan s njima jer mogu djelovati vrlo nadražujuće na usne, primjerice sastojak dobiven iz čilija zbog čega su se pojedini ruževi znali zabranjivati.
Na pitanje - zašto, nema točnog odgovora jer ovisi od firme do firme - većina smatraju da će jedino te pigmente dobiti iz takvih sastojaka.