Medicinska gimnastika su sistematične vježbe koje individualno ili grupom ljudi provodi fizioterapeut.
To su vježbe iz kliničke prakse kojima se ciljano rješavaju određeni problemi.
Kada se provode u bolnicama uglavnom se rade individualno (oznaka na uputnicama je IMG), dok se u drugim ustanovama rade individualno i grupno.
Dragocjen koncept rada je kada se ove vježbe rade s ciljem prevencije i držanja pod kontrolom brojnih zdravstvenih stanja i taj se koncept naziva medicinska rekreacija.
Medicina je živa znanost što znači da su medicinske vježbe sve naprednije i učinkovitije, pa se tako i medicinska gimnastika tijekom posljednjih godina znatno promijenila.
Nekada su bili uobičajeni fiksno zadani setovi istih vježbi koje se ponavljaju, dok se danas radi na inteligentno osmišljenim pokretima koje polaznici medicinske gimnastike svjesno reguliraju. Ovakav način rada uspostavlja neuromuskularnu povezanost (poveznanost središnjeg živčanog sustava tj. mozga sa sustavom koji pokreće naše tijelo - mišići, kosti, fascije i dr.).
Osim toga medicinska gimnastika unaprjeđuje propriocepciju, tranzicije pokreta (prijelazi iz ležećeg položaja u sjedeći, iz sjedećeg u stojeći, spuštanje na pod, ustajanje i dr.), kontakt tijela i podloge što omogućuje kvalitetniji san, disanje, regulira povišen mišićni tonus (napetost) te općenito razvija osjećaj za vlastito tijelo.
Dakle pametno osmišljena medicinska gimnastika kroz svjesne pokrete stvara promjene u centru koji upravlja našom posturom i pokretima (mozak) čime postižemo učinkovitije kretanje i držanje te izlazak iz kronične boli.
Stjepan Dren Mlinarec