Zapamtite li rečenicu “mišići su fleksibilni, a zglobovi su pokretljivi” uvijek ćete znati razliku između fleksibilnosti i pokretljivosti (mobilnosti).
Ova dva slična a različita pojma koje koristimo u svakodnevnom životu imaju svoje mjesto u medicinskoj literaturi, pa idemo naučiti razliku ali i međusobnu povezanost.
Fleksibilnost je svojstvo tkiva da promijeni oblik i spontano se vrati u prethodno stanje.
U kontekstu lokomotornog sustava najčešće govorimo o fleksibilnosti mišića (najčešće, ali ne isključivo) i odnosi se na njihovu mogućnost izduljivanja. Mišić ne možemo izduljiti aktivno, naš mozak nema “naredbu” za izduljivanje mišića, već postoje samo dvije - kontrakcija i relaksacija (pojednostavljeno: skraćivanje i opuštanje, iako je zapravo nešto složenije).
Pokretljivost (zgloba) je definirana je kao stupanj do kojeg se zglob može kretati prije nego što je ograničen okolnim tkivima, tj. opseg nesputanog pokreta zgloba.
Uzmimo za primjer zglob koljena u kojem ćemo promatrati dva pokreta, pregibanje (fleksija) i ispružanje (ekstenzija). Ukoliko koljeno možemo potpuno saviti i potpuno ispružiti, imamo ono što se naziva normalna pokretljivost zgloba.
Dakle, fleksibilnost je važna i ona je jedan od faktora o kojima ovisi naša pokretljivost. Smanjena fleksibilnost ili pokretljivost na jednom mjestu uzroke može imati drugdje, pa tijelo i um uvijek trebamo gledati u cjelini i u liječenju mu tako pristupati.