Iliopsoas je vrlo važan mišić koji je bitno drugačije od većine mišića u tijelu povezan s našim živčanim sustavom, osobito autonomnim živčanim sustavom. Po funkciji je fleksor kuka (privlači natkoljenicu prema tijelu s prednje strane), što znači da ga koristimo u svakom koraku, prilikom penjanja uz stepenice, ali i tijekom sklupčavanja u fetalni položaj. S obzirom na funkciju glavni je "izvršitelj" tjelesnih odgovora u stresnim situacijama.
Stres je veći dio ljudske povijesti podrazumijevao konkretnu opasnost (npr. životinja koja nam ugrožava život) od koje je trebalo pobjeći, protiv koje se trebalo boriti, a kada ne možemo ni jedno onda se sklupčati u zaštitni fetalni položaj i tako zaštiti vitalne organe. Upravo je iliopsoas taj koji nam omogućuje trčanje, udarac nogom ili sklupčavanje i kao takav je uvijek u "stanju pripravnosti", na poseban način povezan s živčanim sustavom, ali zbog toga i inhibiran kod kroničnih stresnih podražaja.
Dakle, da bismo razumjeli koje su najbolje vježbe trebali bismo prethodno dobro razumjeti anatomiju, funkciju i disfunkciju iliopsoasa.
Kada govorimo o vježbama, rad na ovom mišiću zahtjeva prilično pažnje i ciljane terapeutske vježbe za iliopsoas sindrom i srodne disfunkcije.
Fizioterapeutske vježbe za iliopsoas imaju za cilj oslobađanje gore opisane neurološke inhibicije i uspostavljanje zdrave funkcije ovog važnog fleksora kuka, ali i njegovih sinergista i antagonista. Time postižemo veću pokretljivost kukova i smanjenje boli u donjem dijelu leđa.
Iz ovoga možemo vidjeti da nije jednostavno dati brzi odgovor koje su najbolje vježbe za iliopsoas već je preporuka potražiti fizioterapeuta koji će dobro objasniti vježbe ali i sve važne detalje prilikom njihovog izvođenja. Nakon što se dobro savladaju, mogu se izvoditi samostalno.
Stjepan Dren Mlinarec