1857. godine u New Yorku žene su organizirale štrajk zbog neadekvatnih uvjeta rada u tvornici tekstila i niskih plaća. Nažalost, njihov je prosvjed zaustavila policija. Dva mjeseca kasnije, žene su osnovale svoj sindikat, a i u narednim godinama ažurno su se borile za poboljšanje prava žena.
Marš žena New Yorkom 1908. godine posebno je poznat zbog toga što je 150 tisuća žena marširalo u borbi za pravo glasa, kraće radno vrijeme i bolju plaću.
Međunarodni dan žena prvi puta obilježio se u Sjedinjenim Američkim Državama, ali 28.2. u skladu s deklaracijom koju je donijela Socijalistička stranka. Do 1913. godine Dan žena obilježavao se posljednju nedjelju u veljači.
Uoči Prvog svjetskog rata, žene iz Rusije obilježile su Dan žena posljednje nedjelje u veljači, ruska feministica Aleksandra Kolontaj u raspravi je uspjela 8. ožujka odrediti kao državni praznik. Nakon Prvog svjetskog rata, Ruskinje su posljednju nedjelju u veljači štrajkale zbog smrti velikog broja ruskih vojnika, a taj je dan prema Gregorijanskom kalendaru bio 8. ožujka. Od tada diljem svijeta obilježava Međunarodni dan žena.