Laringofaringealni refluks je bolest probavnog sustava kada želučana kiselina, prolazi preko jednjaka do grla odnosno ždrijela i tako pali ždrijelo koje nema obrambene mehanizme kao jednjak a simptomi su poteškoće s gutanjem-disfagija, poteškoće s disanjem budući da je respiratorni dišni sustav povezan s grlom, nestanak glasa jer pogađa glasnice, tako dolaze problemi sa šlajmom i peckanjem u grlu, promuklost i globus- živci u grlu zbog oštećene sluznice ždrijela su osjetljivi i daju osjećaj osobi kao da joj knedla stoji u grlu i zadnja pojedena hrana. Globus je gotovo toliko uvjerljiv pa se često mješa s disfagijom- koja je zaista pravi problem s gutanjem i može se provjeriti manometrijom jednjaka i pasažom jednjaka s aktom gutanja. Tako se provjerava peristaltika i brojne druge stvari koje se mogu klinički uočiti.
Kod takve djagnoze, važno je napraviti gastroskopiju kod gastroenterologa i fiberendoskopiju kod orotrinolaringologa.
Ovi simptomi kod bolesnika mogu biti svi od navedenih a mogu biti i samo nekih od njih. Ako se gastroskopija pokaže uredna, dakle, ako nema hijetalne hernije ili problema sa sfinkterima, bolest će trajati najmanje 6 mjeseci. Dovoljna je samo jedna refluksna epizoda da se sluznica obnavlja mjesecima.
Najčešće se dogodi da se osoba u kasne sate prenajede masne hrane i stvori mnogo želučane kiseline od koje joj se diže želudac i tako ona dođe do grla.
Postoji razlika između LPR I GERB - LPR (laringofaringelni refluks) je tihi refluks (refluks-vraćanje kiseline) i on se ne manifestira sa žgaravicom dok je kod gerba naglašena žgaravica. LPR liječi otorinolaringolog a GERB gastroeterolog ali u principu se radi o istim lijekovima i usko je povezano, poželjno je ići na kontrolu jednom i drugom liječniku.
Kroz 6 mjeseci, terapija mora biti agresivna inhibitorima protonske pumpe, kasnije H2 blokatori i treba mnogo discipline oko prehrane i strpljenja. Prehrane se strogo treba pridržavati jer se sluznica ždrijela mjesecima oporavlja i ne treba je tako oštećenu s nekom hranom i dalje provocirati. Najstrože treba izbjegavati kavu, čokoladu, ljute začine, gazirana pića, citrusno voće, masnu hranu, prženu, alkohol da ne bi došlo do čireva i erozija. Treba se jesti bijela piletina, bijela puretina, bijela riba, pileća juhica, riža, lagana prehrana, mlijeko do 1,5% masnoće. Spavati na povišenom, preporuča se spavati na lijevoj strani i koristiti reflustat gel.
Važno je da se lijekovi uzimaju uvijek na prazan želudac i da se zna da oni služe kako bi smanjili ph želučane kiseline a ph želučane kiseline se provjerava ph metrijom jednjaka koju većina ljudi ne radi zato što se teško dođe na red i teško je izdržati taj 24 satni pregled pa doktori napamet daju lijekove za smanjenje želučane kiseline bez takve dijagnostike (za svaki slučaj) zato je najbitnije kod pacijenta da se pridržava prehrane jer nemaju svi povečani ph želučane kiseline, mnogi imaju normalan ili čak i niski pa ne bi ni smjeli uzimati takve lijekove, ti lijekovi ne liječe upalu sluznice nego samo smanjuju kiselinu. Treba jesti više malih obroka dnevno ( ne puno odjednom) i ne jesti nakon 18-20h. Reflustat je gel koji onemogučava da želučana kiselina dolazi do ždrijela i uzima se 3x dnevno nakon jela a najbitnije ga je uzeti prije spavanja.