Kada studirate dvopredmetno, zapravo studirate pola jednog, a pola drugog studija. Primjerice, ako studirate jednopredmetno, imat ćete 6 predmeta po semestru, a ako studirate dvopredmetno, imat ćete 3 predmeta s jednog smjera i 3 predmeta s drugog smjera. Zato je jedan smjer zapravo pola vašeg dvopredmetnog studija pa imajte na umu da ne možete diplomirati ako ne završite oba studija.
Velika prednost dvopredmetnog studija je to što možete studirati dva smjera pa time zadovoljavate više svojih interesa, a potencijalno si povećavate šanse za zaposlenje. Nedostatak dvopredmetnog studija bile bi kolizije. Studenti dvopredmetnog studija često imaju kolizije, odnosno preklapanja u terminu predavanja s jednog smjera i predavanja s drugog smjera. Tako možete pohađati samo 50% nastave jednog predmeta i 50% nastave drugog predmeta, što vam ne ide na ruku ako su predavanja jako važna za prolaz.
Prednost jednopredmetnog studija je to što kolizija nema. Kod jednopredmetnog studija, uglavnom si nije teško složiti raspored jer ne morate paziti na preklapanja, a moguće je i da ćete imati manje rupa u rasporedu. Također, prednost jednopredmetnog studija bila bi što se možete više posvetiti smjeru kojeg studirate i dublje ući u njegovu problematiku, nego kad studirate dva smjera.
Na kraju, sve ovisi o vašim željama. Ako imate interesa za dva studijska smjera, upišite ih dvopredmetno.