Hrvatska je sredinom 2020. godine ušla u europski tečajni mehanizam (ERM II), što je ključan korak prema članstvu u eurozoni. Time višegodišnji proces usvajanja eura ulazi u završnu fazu. Pristupanjem eurozoni Hrvatska će se dodatno integrirati u Europsku uniju što će donijeti brojne koristi za domaću poslovnu zajednicu i građane.
No, kako bi se Hrvatska što bolje pripremila za usvajanje eura, u narednom razdoblju treba provesti brojne strukturne reforme kao i zahtjevne tehničke i operativne pripreme. Nepredvidive okolnosti, kao što su razorni potresi koji su pogodili kontinentalnu Hrvatsku i pandemija bolesti COVID-19 sa svojim jednako razornim posljedicama na gospodarstvo i državni proračun, postavljaju dodatne izazove na tom putu.
Uvođenje eura stvara kakofoniju zbog preklapanja politike, politikanstva i ekonomije, a sve kroz oštre rasprave u javnom medijskom prostoru, te koje na kraju najvjerojatnije neće nikada neće završiti kao referendum (demokratski oblik izravne promjene određenih političkih odluka) te će se zbog toga provoditi redovno prema upravljanjima relevantnih financijskih institucija iz EU i Hrvatske. Svi mi koji imamo svoj obični svakodnevni život za koji je euro prije svega ekonomsko pitanje tj. pitanje cijena u trgovinama, plaća na poslu, razine zaposlenosti, te u konačnici boljeg ili možda lošijeg života, ovisimo o instrumentima Vlade RH i kako ona uspješno koristi te instrumente za vrijeme tranzicije.
Iako se u narodu mnogi slažu da u Hrvatskoj možemo očekivati samo lagani porast cijena zbog prelaska na euro isto to je i zaključak iskusnih drugih zemalja članica EU koje su svojevremeno također uvodile euro. Pri tome takva iskustva čak i starih, pa onda i novih članica EU, dokaz su da posljedice konverzije nacionalnih valuta u euro izravno utječu na porast potrošačkih cijena u trgovinama, ali vrlo blago i, naravno, samo jednom. Istina, uz druge faktore poskupljenja, ovo je samo dodatni u nizu, ali sam po sebi ne tako strašan.
Konačni cilj Vlade RH pa onda i relevantnih financijskih institucija kod nas je dodatno upoznali širu javnost RH o sljedećim nužnim koracima kao i očekivanim izazovima te mogućim rješenjima na osnovu već poznatih iskustava u državama članicama koje su također usvojile zajedničku valutu Europske unije.