Hrana koja najviše deblja obično je energetski bogata, a nutritivno siromašna (puno kalorija, malo korisnih hranjivih tvari). Na primjer, slatkiši, poput čokolada, bombona, kolača, torte i pekarski proizvodi često sadrže velike količine šećera i masti, što ih čini vrlo kaloričnima.
Prerađena i brza hrana, poput pizze, hamburgera, pomfrita i raznih prženih jela, također je među vrstama hrane koje potiču debljanje zbog visokog udjela zasićenih masti, rafiniranih ugljikohidrata i soli. Gazirani i zaslađeni napici sadrže prazne kalorije koje lako pridonose povećanju tjelesne mase jer ne pružaju osjećaj sitosti.
Bijeli kruh, tjestenina od rafiniranog brašna i ostali proizvodi od bijelog brašna brzo podižu razinu šećera u krvi i potiču glad ubrzo nakon konzumacije. Ulja i masnoće, poput maslaca, margarina i biljnih ulja koja se koriste u velikim količinama sadrže visok udio kalorija, što može pridonijeti debljanju (ako se konzumiraju bez mjere).
Sladoled i deserti od vrhnja i šećera često sadrže i trans-masne kiseline koje nisu samo štetne za zdravlje već i potiču nakupljanje masnog tkiva.
Hrana koja je jako zasoljena ili ima visok udio aditiva (čips i grickalice), može izazvati želju za prejedanjem, što često rezultira viškom unesenih kalorija. Također, prekomjerna konzumacija alkohola, posebno piva, vina i koktela s dodanim šećerima, može doprinijeti debljanju zbog visokog energetskog sadržaja i utjecaja na apetit.
Važno!
Bitno je napomenuti da debljanje ovisi o ukupnom kalorijskom unosu u odnosu na potrošnju, pa čak i zdrava hrana može dovesti do debljanja ako se konzumira u prevelikim količinama.
Umjerenost i balansirani pristup prehrani ključni su za održavanje zdrave tjelesne težine!