ADHD je poremećaj koji utječe na mozak i ponašanje. Ne postoji lijek za ADHD, ali postoji nekoliko opcija koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Tretmani se kreću od intervencija u ponašanju do lijekova na recept.
Dvije glavne vrste lijekova za ADHD su stimulansi i nestimulansi- Nekoliko terapijskih mogućnosti također može pomoći.
Psihoterapija može pomoći u tome da se dijete otvori u svojim osjećajima suočavanja s ADHD-om, kako bi se bolje snašli s vršnjacima i odgajateljima , učiteljima i sl. Također, dijete može naučiti kako istražiti svoje obrasce ponašanja i naučiti kako donositi dobre izbore u budućnosti.
Terapija ponašanja (BT) za cilj ima naučiti dijete kako nadzirati svoja ponašanja, a zatim ta ponašanja primjereno mijenjati. Potrebno je razviti strategije kako bi se dijete ponašalo primjereno u određenim situacijama. Npr. može se osmisliti sustav nagrađivanja koji podržava pozitivno ponašanje.
Trening socijalnih vještina ponekad može biti koristan ako dijete pokazuje ozbiljne probleme u socijalnom okruženju. Cilj takvog treninga je naučiti dijete novim i primjerenijim načinima ponašanja. Npr.: naučiti čekati na red, u dijeljenju igračaka ,traženju pomoći i sl.
Grupe podrške su izvrsne kako bi i roditeljima pomogle u dijeljenju briga i iskustava. Redovito se sastaju kako bi omogućile izgradnju veza i mreža podrške.
Izvor: https://www.healthline.com/health/adhd/treatment-overview