Plaćanje na internetu nije neki bauk, već - komocija. Trebaju je se bojati samo oni koji ne razumiju osnovne principe rada interneta. A za to je bitna osovna internetska pismenost. Nadam se da će Vam Znatko sada pomoći u razbijanju psiholoških barijera i straha od ovog Vama novog oblika kupovanja.
U skoro svakom današnjem web shopu služe se najsuvremenijim sigurnosnim tehnologijama koje omogućuju sigurno plaćanje internetom. Uglavnom sve web trgovine koriste globalni standard za autentifikaciju kupaca prilikom kupnje na internetu, a razvijen je kako bi se svakom korisniku kartice omogućilo da se prilikom kupnje na internetu autentificira svom izdavatelju kartice,čime potvrđuje da sudjeluje u procesu kupnje i plaćanja na internetu, dok istovremeno internet trgovcima omogućava veću garanciju plaćanja, koja im je potrebna kako bi proširili svoje poslovanje i pružili kvalitetnu uslugu svojim kupcima.
Dakle, uz zaključak - DA, KUPOVINA (PLAĆANJE) PUTEM WEB SHOPA JE SIGURNA, evo Vam i još par korisnih savjeta:
-
1. Kupujte u online shopovima s dobrom reputacijom,
-
2. Pročitajte informacije web trgovine o Zaštiti privatnosti na Internetu,
-
3. Kupujte u trgovinama koje osiguravaju enkripciju osobnih podataka,
-
4. Odaberite sigurne zaporke (najmanje 6 znakova koji se sastoje od brojeva, velikih i malih slova),
-
5. Nikada ne odgovarajte na e-mail poruke u kojima vas traže da potvrdite svoje podatke kao što su lozinke ili drugi osobni identifikacijski podaci,
-
6. Kada pristupate željenom web shopu, njegovu URL adresu utipkajte direktno u adresnu traku browsera,
-
7. Provjerite da li je "prodavač" ovlašteni član nekog od poznatijih servisa za online plaćanje kod kojih možete provjeriti status dotičnog prodavača,
-
8. Nikada ne prebacujte novac nepoznatom primatelju. Na web stranici ozbiljnih i sigurnih web shopova uvijek ćete pronaći naziv firme, adresu, broj telefona i ostale relevantne podatke koje možete vrlo jednostavno provjeriti.
Dobro je iznijeti podatak da su internet transakcije u Hrvatskoj u 2011. bile vrijedne oko 760 milijuna kuna, što samo po sebi dokazuje sigurnost online financijskih transakcija. Web kao platni servis u 2011. godini koristilo je 948.086 građana i 191.902 tvrtke. Ovi podaci su preuzeti s weba od HNB-a.
Moje skromno osobno mišljenje kaže da je najveća prepreka razvoju web-plaćanja u biti neopravdana percepcija korisnika o nesigurnosti takvog načina kupnje. Očito nam manjka osnovne internetske pismenosti.