Pozdrav!
Kompjuterska igra je kao i svaki drugi kompjuterski program, pa se tako i izrađuje na isti način - programiranjem.
Za programiranje se koriste programski jezici od kojih su neki pogodniji za izradu igara od drugih.
Ono što je jako važno za napomenuti, a mnogi pogrešno smatraju, je da kompjuterske igre mogu biti izrazito kompleksne i daleko su od često pogrešnog naziva "igrice".
Naravno da ima i onih malih, jednostavnih, ali ovdje ćemo se bazirati na onim većim i kompleksnijim.
Igre se sastoje od više različitih cjelina od kojih svaka zahtijeva zasebno osmišljavanje, izradu materijala, organizaciju i programsko povezivanje.
Cjeline su sljedeće:
- GRAFIKA - većina igara koristi slike za prikaz ili teksturiranje modela. Grafiku kreiraju grafički dizajneri, ilustratori i likovnjaci
- ZVUKOVI - iako slika govori tisuću riječi, zvukovi u igrama definiraju atmosferu, a zvučni efekti nadopunjuju vizualni doživljaj
- PRIČA/RADNJA - iako je grafika jako bitna za igre, neke igre bez obzira na realističnu grafiku ne bi imale toliku vrijednost koliku imaju da nemaju dobro napisanu priču
- PROGRAMIRANJE - koje povezuje sve skupa te omogućava interakciju igrača s dijelovima igre kao i drugim igračima u lokalnoj mreži ili preko interneta
Iz navedenoga je vidljivo da je izrada igre jako velik posao i često ga ne može napraviti samo jedna osoba, jer jednostavno ne posjeduje znanja i vještine iz svih navedenih područja. Ima slučajeva gdje je jedan čovjek napravio igru, ali takvi su jako rijetki, a često je to bila samo nekakva osnovna verzija koja je kasnije preuzeta od velikih kompanija te nadograđivana i tek tada postala uspješna.
S druge strane, velike i popularne igre rade veliki timovi s po nekoliko razvojnih studia širom svijeta i brojem zaposlenika koji često prelazi stotinu.
Ovaj odgovor ne treba djelovati obeshrabrujuće, već dati realnu sliku o tome možemo li sami napraviti neku malu igricu ili se specijalizirati za izradu grafičkih ili audio materijala, pisanju priča i osmišljavanju mehanike igre ili za programiranje te tražiti posao u nekom postojećem game studiju gdje bi mogli raditi, učiti i širiti znanje i vidike.
Isto tako, ponekad male igre mogu biti uspješnije od onih u koje je puno uloženo.
Često je igrivost važnija od grafike.
Bitno je imati ideju i motivaciju, a uspjeh dolazi sam po sebi.
Ideje čak ne moraju biti ni nove i inovativne, tržište je pokazalo da i klonovi mogu dobro proći, ako imaju ono nešto, makar i sitnicu po kojoj su bolji ili drugačiji od drugih.
Sretno!