Pozdrav,
u filmovima se najčešće koriste jedna od ovih vrsta rasvjete.
- Key Lighting
- Fill Lighting
- Back Lighting
- Side Lighting
- Practical Light
- Hard Lighting
- Soft Lighting
- Bounce Lighting
- High Key
- Low Key
- Motivated Lighting
- Ambient Light
Opisati ću prva 3,a za ostale ću podijeliti jednu dobru stranicu
1. Key Lighting
Ključno svjetlo je također poznato kao glavno svjetlo filma scene ili subjekta. To znači da je to obično najjača vrsta svjetla u svakoj sceni ili fotografiji. Čak i ako vaša ekipa za rasvjetu želi komplicirano postavljanje s više svjetala, ključno svjetlo je obično prvo koje se postavlja.
Međutim, samo zato što je to vaše "glavno" svjetlo ne znači da uvijek mora biti okrenuto prema vašem objektu. Svoj ključno svjetlo možete postaviti bilo gdje, čak i sa strane ili iza subjekta kako biste stvorili mračnije raspoloženje. Samo ga izbjegavajte postavljati blizu ili neposredno uz kameru jer će to stvoriti ravno i izravno osvjetljenje vašeg objekta.
Kada se koristi?
- Koristite Key Lighting kada želite privući pozornost na predmet ili ga istaknuti od ostatka scene
2.Fill Lighting
Kao što ime sugerira, ova tehnika se koristi za "ispunu" i uklanjanje tamnih, zasjenjenih područja koja stvara vaše ključno svjetlo. Osjetno je manje intenzivan i postavljen u suprotnom smjeru od ključnog svjetla, tako da svojoj sceni možete dodati više dimenzije.
Budući da je cilj punjenja eliminirati sjene, preporučljivo ga je postaviti malo dalje i/ili raspršiti reflektorom (postavljenim oko 3/4 nasuprot glavnom svjetlu) kako bi se stvorilo mekše svjetlo koje se ravnomjerno širi. Mnoge scene dobro funkcioniraju samo s ključnom i ispunjenom studijskom rasvjetom jer su dovoljne da dodaju zamjetnu dubinu i dimenziju svakom objektu.
Kada se koristi?
- Upotrijebite dopunsko osvjetljenje za suzbijanje sjena ili za pojačavanje ekspozicije i smanjenje kontrasta u sceni. S svjetlom punjenja vaš gledatelj može jasnije vidjeti više scene.
3. Back Lighting
Pozadinsko osvjetljenje se koristi za stvaranje trodimenzionalne scene, zbog čega je ujedno i posljednje koje se dodaje u postavu osvjetljenja u tri točke. Ovo je također okrenuto prema vašem objektu - malo više odostraga kako bi se vaš subjekt odvojio od pozadine.
Kao i kod pune rasvjete, također ćete htjeti raspršiti pozadinsko osvjetljenje kako bi ono postalo manje intenzivno i pokrivalo šire područje vašeg objekta. Na primjer, za fotografije u sredini, također ćete htjeti osvijetliti ramena i podnožje vrata osobe umjesto samo vrha glave. Ova tehnika se također može koristiti samostalno, bez ključa i svjetla za punjenje ako ciljate na siluetu.
Kada se koristi?
- Koristite pozadinsko osvjetljenje da biste naglasili siluetu subjekta, bilo da se radi o osobi ili objektu. Pozadinsko osvjetljenje stvara halo efekt za pojačan učinak.
Više o ovim temama možete naći ovdje: https://academy.wedio.com/film-lighting/
Nadam se da sam zadovoljio vaša očekivanja