Microsoft Excel tj. izvorno zvan "spreadsheet" (plahta) je jako stari kompjuterski alat odnosno softver za izradu tabličnog prikaza podataka koji se svojom idejom nije puno promijenio od vremena kada su računala imala crno-bijele odnosno crno-zelene ekrane u tekstualnom modalitetu prikaza. Od samih početaka do danas Excel i svi njegovi prethodnici, pa i današnji konkurenti su se pokazali kao vrlo jednostavnim i korisnim alatima s mnoštvo primjena. Njegova fleksibilnost je ono što ga čini odličnim alatom za izračun raznoraznih jednostavnih, pa do složenih matematičkih formula. Učestalo korištenje kompleksnijih zadataka u Excel dokumentu koji uključuju tok rada (eng. workflow) kod jednog ili više korisnika ograničenje su ovakvog alata kada se treba promijeniti pristup te pristupiti izradi zasebne aplikacije (napravljene po mjeri) i baze podataka. Za osnovne izračune Excel je fenomenalan.
Po meni, podijelio bi osnovno znanje savladavanja Excel alatom u dvije kategorije:
- formatiranje ćelija (boja pozadine, fonta, rubovi, veličina, itd.) i grupe ćelija
- pisanje matematičkih formula (neke stvari su slične klasičnom programiranju)
Pretpostavljam da će svi bez problema savladati prvu kategoriju jer je slična kao kod uljepšavanja teksta u Wordu. Odmah vidite vizualni rezultat, boje veličinu i odabir fonta, itd. Ovdje će bitno biti da li želite da imate decimalne ili prirodne brojeve, sa koliko mjesta iza decimalne točke, itd.
Za drugu kategoriju će možda biti nekima teže jer nisu programeri. Da ste programer sigurno biste jednako jednostavno savladali i drugu kategoriju. No, moram reći da je druga kategorija daleko od klasičnog programiranja i ako ju savladate čak i napredno - nemojte se nazivati programerom radi onih "stvarnih programera".
Da pojasnim drugu kategoriju htio bih reći da treba shvaćati da određena područja (grupe ćelija ili polja) u Excelu možemo definirati jednostavnim koordinatnim sustavom. Npr. oznaka A1:A10 označava prvi stupac bijelih ćelija od prve ćelije A1 u gornjem kutu do 10-te ćelije na kraju prvog stupca A10. Nadalje, oznaka A1:C1 označava prvi red bijelih ćelija od prve ćelije A1 u gornjem kutu od 3-će ćelije na kraju prvog reda C1. Kada savladate ovaj dio određivanja područja, polja ili grupa ćelija (nazovite kako hoćete), možete početi koristiti matematičke formule.
Završiti ću ovaj odgovor sa primjerom par matematičkih formula koje rade neke izračune (svaku matematičku formulu morate početi sa znakom jednakosti!):
- =A1+A2 - zbraja dva broja iz polja A1 i polja A2
- =A1*(B1+C1-5) - složenija matematička formula s množenjem, zbrajanjem i oduzimanjem
- =SUM(A1:A10) - zbraja sve brojeve u poljima od A1 do A10
- =PRODUCT(A2:A11) - množenje brojeva u poljima od A2 do A11
Za kraj, ako ovo što sam sve naveo ovdje naučite - možete se smatrati da imate osnovno znanje Excela. Čestitam!