Alzheimerova bolest je najčešći oblik demencije. Karakteristično za AB je postepeno pojavljivanje simptoma, a s vremenom se situacija pogoršava zbog sve većeg propadanja moždane kore. Osoba oboljela od Alzheimerove bolesti ima smetnje u kognitivnim i psihičkom funkcioniranju, kao i u svakodnevnim aktivnostima, što doprinosi smanjenoj kvaliteti života. Neki od simptoma jesu zaboravljanje nedavnih događaja, zametanje stvari, dezorijentacija u vremenu, neraspoznavanje bliskih osoba, nerazumljiv i otežan govor, poteškoće u odijevanju, raspolaganju novcem, uznemirenost, promjena ciklusa spavanja...
Parkinsonovu bolest karakterizira drhtanje (tremor), usporeno kretanje, ukočenost i netipično držanje tijela. Ako se ukočenost ne tretira lijekovima, uvijek će biti prisutna pa može izazvati bol. Tremor se uvijek povezuje s PB, no najčešće samo mali postotak oboljelih osjeća tremor, dok sporost pokreta uključuje teškoće pri skretanju, naglu smrznutost koja otežava izvođenje drugo pokreta, slabu ravnotežu i kratke, nespretne korake. Demencija se, u Parkinsonovoj bolesti, može pojaviti kao sekundarno stanje, uz poremećaje u spavanju, probleme u probavnom sustavu, disanju i gutanju.
Dakle, ključna razlika između ove dvije bolesti je područje koje one obuhvaćaju- Alzheimerova bolest pogađa kognitivno i fizičko funkcioniranje, dok Parkinsonova bolest najčešće ostavlja tragove na fizičkom funkcioniranju, iako se uzrok bolesti nalazi u području mozga.