Autorsko djelo je izvorno intelektualno ostvarenje iz književnosti, iz umjetnosti ili iz znanstvenog područja, koje možemo okarakterizirati kao jedinstveno te je ujedno i izražajno ostvareno.
Bitno je reći da se autorsko djelo može označiti kao izvorno intelektualno ostvarenje. Izvornost ovdje ne znači potpunu inovaciju, već se traži tzv. subjektivni original. Također, autorsko djelo možemo odrediti kao subjektivni original u kojem autor ne simulira (kopira) drugo poznato autorsko djelo.
Da bi neko djelo bilo autorsko djelo, treba se tu raditi o tome da je ili književno ili znanstveno ili umjetničko stvaralaštvo u pitanju. Pravnu zaštitu autorska djela dobivaju ona djela koja imaju izraženi oblik stvorene ideje. Izraženi oblik su različiti kanali prikazivanja autorskog dijela. To može biti zapisana ili izgovorena riječ, ritmičko micanje tijelom (ples), te akustični ton.
Autorska djela možemo podijeliti na ove tipove:
- jezičnan tip (pisano, govorno ili kompjuterski program - softver),
- glazbeni tip (s riječima ili bez riječi - instrumental),
- dramski tip,
- dramsko-glazbeni tip,
- likovno-umjetnički tip (slikarstvo, kiparstvo, grafika, ...),
- arhitektonski tip,
- tip primijenjenih umjetnosti,
- industrijsko-dizajnerski tip,
- koreografski tip,
- pantomimski tip,
- fotografski tip,
- audio-vizualni tip,
- kartografski tip,
- znanstveni tip,
- tehnički tip.
Kao što sam napisao gore, pa da ponovim - kod autorskog djela se traži subjektivna izvornost što znači da to djelo nije prije nastajanja ikako postojalo kao takvo. Ali ne očekuje se potpuna novost! Primjeri:
- Ako npr. parafrazirate tuđe izvorne riječi - onda to više nije izvorno autorsko djelo.
- Ako vi otkrijete neku novu vrstu goriva za rakete, to otkriće može biti autorsko djelo iako već postoje goriva za rakete od prije. Naravno, tu je bitno da koristite neki novi kemijski spoj ili tehnologiju u gorivu za rakete koju nije netko drugi već koristio za raketni pogon.