Danas postoje razne edukacije za virtualne asistente, no kako se posao jednog virtualnog asistenta znatno može razlikovati od posla drugog virtualnog asistenta, te su edukacije često vrlo općenite. To je otprilike kao da odete na edukaciju 'Kako postati radnik'. Naučit ćete neke osnove, dobiti ideju o tome tko je virtualni asistent, no tek kad se odlučite kakav vi konkretno virtualni asistent želite biti i što zapravo želite raditi, onda na ciljanim edukacijama možete steći i kvalitetnija znanja.
Nedavno sam snimila ovaj video o stvarima koje bi svaki virtualni asistent morao znati prije no što krene u prvu suradnju s klijentom. To su sve stvari koje svatko može naučiti sam, i moja preporuka je da ih proba sam naučiti, jer će u tom procesu naučiti istraživati i sam rješavati probleme.
Također, ako se netko odluči na edukaciju za virtualnog asistenta, neka bude spreman i sam nakon toga dalje kopati i učiti. Kad sami krenete istraživati, kad shvatite što vas zanima, o čemu želite znati više, onda ima smisla potražiti i neke specijalizirane edukacije. Npr. netko koga zanima digitalni marketing može potražiti radionicu pisanja blog postova (ili već neki drugi segment digitalnog marketinga), a netko tko voli brojeve, podatke i analize i već je dobar u Excelu može potražiti edukaciju u kojoj će naučiti kako koristiti BI alate.
Edukacije bi trebale biti ciljane i vezane uz konkretan posao koji radimo (ili želimo raditi). Zato počnite što prije raditi, pa kad vidite što vas konkretno zanima i što vam ide dobro - ali bi moglo i bolje, onda se educirajte u tom smjeru.
Sanja Veletanlić
Go2human Hub
Spajamo virtualne asistente i tvrtke i pomažemo im izgraditi dobar i pouzdan poslovni odnos.