Postavljanje granica djeci može biti teško, ali važno je razumjeti da to ne znači biti strog i autoritativan, već dosljedan i empatičan vođa.
Roditelji često, u situacijama kada ga dijete ne želi poslušati, krenu vikati ili prijetiti kaznama, nadajući se da će dijete tako shvatiti poruku. Dok ponekad roditelji odluče popustiti molbama djeteta, dopuštajući mu da preuzme kontrolu, a to može dovesti do još većih problema. Obje reakcije ne donose željene rezultate.
Kako bi uspješno postavili granice, roditelj treba postati vođa svom djetetu, pri čemu treba biti čvrst i ljubazan u isto vrijeme. Važno je da roditelj bude dosljedan, da poštuje emocije i iskustva djeteta, pri čemu usmjerava ponašanje djeteta jasno postavljenim granicama.
Primjerice, ukoliko dijete viče i udara, roditelj može reagirati na takvo ponašanje tako da kaže:
"Čujem te, ljut si, ali nije u redu da me udaraš. Ovdje možeš lupati nogama, ali mene ne."
Ako dijete ne želi podijeliti igračke s bratom/sestrom, potrebno mu je objasniti su sve igračke zajedničke, ali da ima mogućnost odabira jedne igračke za sebe.
Dosljednost u postavljanju granica možda neće uvijek naići na oduševljenje djeteta, ali ključno ne odustati i ostati smiren. Ako dijete reagira uznemireno, važno je pokazati suosjećanje i razumijevanje, umjesto dodatnog objašnjavanja ili prisiljavanja. Djeca često reagiraju emotivno jer njihov mozak još uvijek nije potpuno razvijen za regulaciju emocija i ponašanja.