Najbolje hrvatske riječi svake godine nagrađuje ČASOPIS "JEZIK" I ZAKLADA "DR. IVAN ŠRETER". Svatko se može prijaviti s prijedlozima, a i ove godine komisija odlučuje o najboljoj novo predloženoj hrvatskoj riječi u sastavu: predsjednica
Sanda Ham, članovi Nataša Bašić, Mario Grčević, Mile Mamić, Dubravka Smajić, Hrvoje Hitrec, Zvonimir Jakobović i Igor Čatić.
Da biste i Vi sudjelovali u ovom natječaju za najbolju hrvatsku riječ, trebali ste svake godine do sada, pa i ubuduće, do 22. prosinca 2020. na adresu časopisa Jezik poslati novu riječ. Zaklada "Dr. Ivan Šreter" moralni je i materijalni pokrovitelj ovog natječaja.
Ove 2021. godine, u uži izbor ušlo je 19 riječi, a čak osam riječi pokušava zamijeniti tuđice koje su povezane uz epidemiju. Evo tih riječi koje su ušle u uži izbor i komentara riječi povezanih uz epidemiju jer su one već
godinu dana učestale u javnosti. Od navedenih 19, tri će biti uskoro proglašene najboljima:
- velepošast = pandemija
- novosnik = newsletter
- obnovnik = regenerator
- subolesti = komorbiditeti
- suncozor = solarna ploča
- dišnik, disajnik = respirator
- društvostaj, obustavka = lockdown
- rukozborac = osoba koja govori znakovnim jezikom za osobe oštećena sluha
- preklikati = screenshotati
- zabranjenica = tabu
- prebrisač, prebrisnik = korektor
- kihobran = engl. sneez protector; stakloplastično pomagalo koje štiti od kihanja i ostalih kapljičnih napada
- kartičnik = etui za kartice
- kockomat = engl. slot machine; slotovi, slot aparat, slično kao kladomat, samo ne za klađenje nego za kockanje)
- samoosama = samoizolacija
- šeksipirti se = na razmetljiv se i neopravdan način praviti/prikazivati velikim piscem (pjesnikom, dramatičarom, i sl.), tj. kad se netko (a dakako neutemeljeno) busa kao da je ravan čak i Williamu Shakespeareu
Predložena im je riječ velepošast za pandemiju. Starije su hrvatske riječ za epidemiju pošast, pošalina, pošlica. Zabilježio ih je još znameniti hrvatski leksikograf Bogoslav Šulek 1874. u svom "Rječniku znanstvenoga nazivlja". Pošast danas ima široko značenje i znači svaki loš i pogibeljan događaj velikih razmjera koji se brzo širi, a pošalina i pošlica zadržale su se u narodnim govorima.
Za nastavne (ne)prilike pojavio se hrvatski izraz daljinska nastava za online nastavu, odnosno nastavu na daljinu. Predlagateljica ga tumači ovako:
"Mislim da taj izraz ima i šire značenje od izraza online nastava, tj. da on može obuhvaćati i one oblike nastave za koje se ne koristi Internet. Zapravo se dosad izraz online nastava koristio i za to pa mi se izraz daljinska nastava čak čini prikladnijim. Također predlažem da se izraz online predavanje zamijeni izrazom 'daljinsko predavanje'.“
Prijedlog kažu da je izvrstan, ali ga na žalost, neće ocjenjivati jer jer je predlagateljica bliska povjerenstvu i zbog toga ne može doći u obzir za nagradu. Slična situacija je bila prošlih godina sa riječima:
- sebić (za selfie),
- odmrljivač (sredstvo za ukljanjanje mrlja)
Povjerenstvo za izbor nove riječi će objaviti i protumačiti rezultat u 2. broju časopisa Jezik, a za Dane hrvatskoga jezika, sredinom ožujka 2021. godine, bit će priopćeni u medijima.
Javna i svečana dodjela nagrada najuspješnijim tvorbenjacima održavala se do sada uobičajeno u Pakracu ili Lipiku i nazočilo joj je 50-ak uzvanika. Ove godine, na žalost, zbog epidemije neće biti javne dodjele.
Kao i svake godine, najuspješnijim tvobenjacima pripast će diplome i novčane nagrade. Nagrade će biti nešto manje nego prijašnjih godina:
- 4000 kn za prvu najbolju riječ,
- 2000 kn za drugu i
- 1000 kn za treću.
Pošlica je pogodila sve, pa tako i darovatelje nagrada.