Osnovna razlika između piriformis sindroma i “pravog” išijasa je uzrok pritiska na ishijadični živac. Kod piriformis sindroma uklještenje živca uzrokuje spazam (grč) mišića piriformisa, a kod išijasa živac pritišću degenerativne bolesti u donjem dijelu kralježnice (hernija diska, spondilolisteza i stenoza spinalnog kanala).
Liječenje piriformis sindroma je relativno jednostavno. Vježbe istezanja su “prva pomoć” i kratkoročno će ukloniti bol. One ne djeluju na uzrok problema pa za dugotrajno rješavanje problema koristimo fizioterapijske vježbe koje postepeno otklanjaju uzrok - neurološku inhibiciju koja uzrokuje spazam (grč). To su fizioterapijske vježbe svjesno regulirane relaksacije, tj. opuštanje piriformisa.
Liječenje išijasa traži više vremena i truda zato što treba djelovati na strukturalne promjene. U pravilu treba dobar terapijski plan i rad s fizioterapeutom (za uspješno liječenje) koji vodi osobu kroz točno određene medicinske vježbe. Nakon toga osoba nastavlja raditi vježbe samostalno još određeno vrijeme. Za uspješno liječenje važno je prepoznati faktore koji su bili uzrok, te postupno mijenjati navike koji doprinose herniji diska i drugim degenerativnim promjenama u lumbalnoj kralježnici.
Izvor: Piriformis sindrom uzrokuje simptome slične išijasu, no lakše se liječi