MSU - Muzej suvremene umjetnosti u suradnji s Performing Arts Program (PAP) i Umjetničkom organizacijom Trafik predstavio je plesno-scenske radionice za djecu Umjetnost kroz pokret - Mi plešemo!
Plesne radionice namijenjene su djeci od 7 do 12 godina i u potpunosti su prilagođene dobi i mogućnostima djeteta te ne zahtijevaju prethodno poznavanje plesnih vještina ili scensko iskustvo. Radionice se održavaju subotom od 16 do 17.30 sati u MSU - Muzeju suvremene umjetnosti, dvorana Školica. Svakom od polaznika se individualno pristupa te će stoga grupe biti formirane do maksimalno 15 polaznika.
Zašto izabrati ples i scensku umjetnost?
Korištenje plesnih i scenskih sadržaja i znanja u radu s djecom utječe na uistinu mnogo stvari u razvoju djeteta. Osim na razvoj motoričkih sposobnosti, pokret utječe i na razvoj kreativnosti, ritmičnosti, harmoničnosti i ljepotu kretanja u djece. Također, od najranije dobi u djeteta ovdje razvijaju osjećaj za lijepo i pravilno držanje tijela i sklonost ka umjetničkom razmišljanju.
U plesnim radionicama „Mi plešemo!“ djeca upoznaju plesne i scenske tehnike i prakse te razvijaju imaginaciju kroz igru i pokret. Kroz zanimljive plesne sekvence, kreativne zadatke I improvizacije, djeca istražuju raznovrsne plesne tehnike - od suvremenih plesnih tehnika, kontakt improvizacije, fizičkog kazališta, euritmije, klasičnog baleta do hip hopa i street dancea. Osnovna karakteristika plesnih radionica „Mi plešemo!“ jest poticanje djece na kretanje uz korištenje mašte te buđenje kreativnosti pri osmišljavanju plesnih sekvenci.
Upoznavajući se s vlastitim tijelom kroz niz plesnih zadataka, djeca usvajaju osnovne improvizacijske vještine, te koriste alate iz suvremenog plesa (tri nivoa kretanja/ brzina/ opseg pokreta...), razvijaju svijest o vlastitom tijelu kao i o kretanju unutar grupe i prostora u kojem se nalaze te bude maštu.
Kroz igru se lakše uči pa su neki od zadataka upravo to, igra. Neke od igara na satu spadaju u klasične dječje igre, no one se mijenjaju iz sata u sat, a služe tome da djeca odmore glavu kako bi zadržala koncentraciju do kraja i biraju se ovisno o trenutnom fokusu rada.
Dio sata podređen je zadanim vježbama. Vježbe su osmišljene kako bi djeci pomogle usvojiti osnove pravilne posture tijela (poseban fokus stavljen je na gležnjeve i koljena, čiji pravilni položaj može znatno utjecati na posturu te na smanjenje tegoba, odnosno dobrobit cijeloga tijela u kasnijoj dobi). Kroz zadane vježbe radit ćemo i na aktivaciji trupa, aktivnom istezanju, stabilizaciji i pokretljivosti cijeloga tijela te razvijanju osjećaja za ravnotežu I koordinaciju.
Tijekom cijele godine polaznike potiču da razviju svoje individualno kretanje i prilagođavaju ga svom tijelu i sposobnostima. Na kraju godišnjeg ciklusa polaznici se predstavljaju završnim radom – plesnom predstavom koja obično bude izvedena u dvorani Gorgona.
Mentor programa je Žak Branko Valenta, plesni i kazališni pedagog i umjetnički ravnatelj TRAFIK TEATRA i PAP programa https://www.pap-performing.com
Inkluzija
Muzej suvremene umjetnosti kroz sve svoje programe i radionice poseban naglasak stavlja na uključivanje i jednakost pa su tako u plesni program za djecu posebno dobrodošla i djeca s invaliditetom uz prisutnost asistenta (ako voditelji procjene da je potrebno).
- Mjesto održavanja: MSU - Muzej suvremene umjetnosti, dvorana Školica
- Trajanje: 90 minuta 1 x tjedno, subotom od 16 do 17.30 sati
- Voditelji: Žak Branko Valenta i Irena Đurkesac
- Mentor: Žak Branko Valenta (koreograf, plesač i kazališni pedagog)
- Početak: 9. 10. 2021. – kraj 20. 6. 2022.
- Cijena radionice je 200 kn/mj. Na plaćanje godišnje članarine odobravaju popust od 10%.
Prijave možete slati na edukacija@msu.hr, a za sve informacije tu su vam:
- Žak – 095/802-5801
- Irena - 091/456-9601