Ono što adolescenti osjećaju često izgleda drugačije u očima roditelja. Adolescenti se brinu kako ih drugi vide, hoće li biti prihvaćeni u društvu svojih vršnjaka, nedostaju im aktivnosti, ne znaju se snaći u školi i u školskim obavezama što dovodi do osjećaja brige, dosade, bespomoćnosti, straha, nerazumijevanja i nedostatka vještina za povezivanje s drugima. Roditelji takve situacije vide kao ljutnju, bijes, prkos, previše vremena provedenog ispred ekrana, ignoriranje, psovanje i odbijanje.
Savjet: Adolescenti trebaju podršku, utjehu, prihvaćanje i ljubav u novim izazovnim vremenima s kojima se susreću, a ne kritiziranje, sumnju i nestrpljenje.
Razbacane sobe, dopisivanja, spavanje do podneva i preskakanje obiteljskog ručka dio je životnog razvoja koji prolazi većina ljudi te na njega treba gledati savjesno i svjesno.
Savjet: Razgovor, pogled i zagrljaj u situacijama kada roditelji žele da soba bude čista, da su prljave čarape na svome mjestu, da se pomogne u pripremi obiteljskoj ručka doprinose boljoj povezanosti s djetetom i razumijevanjem njihovih potreba i osjećaja.
Kritika pokreće mehanizme u mozgu kao da se radi o napadu, riziku ili opasnosti zbog čega se aktiviraju obrambeni mehanizmi, odnosno situacije „Bori se, bježi ili se zamrzni“. Nijedno ne dovodi do pozitivnih odgovora. Ovakve situacije ispoljavaju ponašanja poput svađe s roditeljem, nekomuniciranja, odlazak od kuće ili povlačenje u sobu.
Savjet: Iako je najčešće cilj kritike dobronamjeran, važna je dobra prezentacija same biti kritike. Da se kritika ne bi shvatila kao napad, potrebno je započeti s pozitivnim riječima, potom izreći svoje osjećaje (najčešće zabrinutost) te ponuditi koristan savjet ili konstruktivno rješenje.
Adolescentima je češće potrebniji dobar slušač te osoba koja ohrabruje i suosjeća nego direktan savjet.
Savjet: Rečenice obeshrabrenja zamijeniti rečenicama ohrabrenja. Primjerice, „Zašto si to opet napravila?“ zamijeniti s „Zasigurno je teško kad shvatiš da si opet napravila istu grešku.“ ili „Stalno se zatvaraš u svoju sobu, ne trebaš ništa skrivati od nas.“ zamijeniti s „Tu sam ako trebaš moje društvo.“