Riječ „manipuliranje“ ima negativnu konotaciju u društvu jer ljudi najviše uz nju vežu situacije koje su negativne i koje su imale negativne posljedice. Međutim, manipulacija je širi pojam koji obuhvaća i pozitivne situacije s pozitivnim ishodima.
Kad se radi o namjernoj i zloćudnoj manipulaciju, to je, naravno, vrlo negativno, dok s druge strane neke vrste manipulacije ljudima ne donose ništa loše.
Primjer pozitivne manipulacije je u radu logopeda. Logoped manipulira djecom kroz vježbe kojima potiče ispravljanje izgovora glasova te ostalih komunikacijskih sposobnosti. Logoped koristi manipulaciju i u situacijama kada pazi da zadrži zainteresiranost djeteta tijekom terapije.
Drugi primjer pozitivne manipulacije je u marketingu. Poznato je da se koriste različiti marketinški trikovi, poput reklama i popusta, kako bi se osigurala bolja prodaja proizvoda. Mnogi bi rekli da je to manipulacija s negativnim učinkom, ali zapravo ona samo potiče razmjenu dobara i pridonosi razvoju tržišta. A na kraju, na ljudima je odabir žele li kupiti neki proizvod ili ne.