Postoji nekoliko vrsta mišljenja, a to su:
Kreativno mišljenje
Odnosi se na sposobnost osmišljavanja novih i inovativnih ideja skrećući s osnovnih teorija, pravila i procedura. Za kreativno mišljenje često se kaže „misliti van okvira“.
Analitičko mišljenje
Odnosi se na sposobnost razdvajanja velikog problema na puno manjih te shvaćanje njihovih razlika i međusobnih povezanosti.
Kritičko mišljenje
Odnosi se na sposobnost prosudbe je li nešto o čemu se razmišlja autentično, točno i vrijedno. Za takvu vrstu mišljenja potrebno je ovladati objektnom analizom.
Konkretno mišljenje
Odnosi se na sposobno shvaćanja i uporabe činjeničnog znanja. To je mišljenje o točno određenim objektima, a ne o općenitim konceptima.
Apstraktno mišljenje
Odnosi se na sposobnost stvaranja koncepata koji omogućuju generalizaciju i povezivanje s ostalim stvarima, događajima i iskustvima. Ono sadrži još i razumijevanje stvari sa skrivenim značenjima.
Divergentno mišljenje
Odnosi se na sposobnost stvaranja ideja proučavajući različite mogućnosti kako bi se pronašla ona koja je validna.
Konvergentno mišljenje
Odnosi se na mogućnost spajanja različitih dijelova perspektiva u organiziranu i logičku cjelinu kao jedinstven odgovor.
Linearno mišljenje
Odnosi se na sposobnost rasuđivanja informacija u točno određenom redoslijedu. Sastoji se od niza koraka koji su poredani u smislenom redoslijedu.
Nelinearno mišljenje
Odnosi se na sposobnost prepoznavanja cijele slike i povezanosti između komponenti jednog velikog sistema.