Uzroci Prvog svjetskog rata su višestruki i kompleksni. U Europi je početkom 20. stoljeća vladao poredak u kojem su zemlje Velika Britanija i Francuska imale veliku teritorijalnu moć, a u vlasništvu brojne kolonije. To se, naravno, nije svidjelo ostalim zemljama, posebice novonastalim državama Italiji i Njemačkoj, koje su zahtijevale preraspodjelu teritorija i područja kolonija. Zbog toga su se stvorila dva vrlo važna udruženja, Antanta i Trojni savez, između kojih je bila prisutna napetost i međusobna netrpeljivost upravo zbog gore navedenih razloga.
Članovi Trojnoga saveza bile su zemlje Njemačka, Italija i Austro-Ugarska te saveznici, dok su članovi Antante bili Velika Britanija, Francuska i Rusija te također njihovi saveznici. Članice Trojnoga Saveza zahtijevale su preraspodjelu kolonija, dok su članice Antante htjele zadržati trenutni raspored. Još jedan uzrok je i utrka u naoružanju – razvojem tehnologije, razvijala su se različite vrste oružja pa je to postalo svojstveno natjecanje u moći.
Povod Prvog svjetskog rata je atentat na austro-ugarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda 28.6.1914. godine u Sarajevu, koji je izvršio pripadnik organizacije Mlada Bosna, Gavrilo Princip. Nakon toga je Austro-Ugarska objavila rat Srbiji, koja je bila saveznik Antante, pa je sukob prerastao u rat između Antante i Trojnoga saveza.