Malo sam ga proučavao studioznije i mogu reći da Google Chat zapravo je sasvim OK! Dobro je do danas zaživjela potreba za kompatibilnošću s Google Hangoutsom, koja je do pojave Chata bila najbolja Googleova aplikacijom za razmjenu poruka. Dakle, da, Chat je zaslužan nasljednik Google Hangoutsa.
Također je odličan suparnik WhatsAppa jer mnoge stvari su im iste. Npr. oba su besplatna, imaju zabavne stickers naljepnice, možete slati slike, video i druge fajlove, ...
Problem WhatsAppa je što podržava sve platforme kao i Chat (Windows, Mac, web servis u pregledniku, iPhone, iPad, Android), osim Linuxa pa korisnici Linuxa neće biti oduševljeni WhatsApp aplikacijom i vjerojatno ju neće niti koristiti na svom računalu. Nadalje, drugi problem WhatsAppa odnosno prednost Chata je da ne moraš imati SIM karticu niti mobilni broj da se registriraš i koristiš ovaj chat engine. Račun na WhatsAppu je povezan s uređajem s određenim brojem mobitela, dok je Chat povezan s email accountom od Googlea. Zbog svega toga WhatsApp ne mogu koristiti ljudi bez pametnog telefona s aktivnim mobilnim planom, a Chat mogu. Razina registracije sa 2FA je sigurnija kod logiranja u Chat nego u WhatsApp, dok činjenica da Chat za ulazak ima lozinku a WhatsApp nema govori o još slabijoj razini sigurnosti kod WhatsAppa.
Google Chat je bolje optimizran za korištenje na tabletima. Google Chat ima favorite ugrađene u aplikaciju. Google Chat je poslovno orijentiran pa unutar njega možete vidjeti sve kontakte neke kompanije automatski kada uđete u njega. Ta opcija se zove Employee Directory. Što se tiče dijeljenja, napisao sam da možete dijeliti multimedijalne sadržaje, ali kod WhatsAppa samo do 16 MB po datoteki. Google Chat nema to ograničenje.
Migracija povijesti chat razgovora s Androida na Apple iOS ili obrnuto nije kod WhatsAppa tako jednostavna kao kod Chata. U nekim slučajevima to zahtijeva aplikaciju treće strane, a u nekim je jedini način premještanje određenih chatova jedan po jedan. Google Chat je orijentiran prema oblaku i svaki put radi automatski sinkronizaciju svih chat poruka svih korisnika na bilo kojem uređaju (može ih biti na desetke ili više) kod svakog otvaranja aplikacije. Tu morate paziti jer ne možete koristiti isti WhatsApp račun na više uređaja (npr. tablet, računalo i mobitel). Povijest chata briše se kada se prijavite na novi račun, osim ako ste izradili sigurnosnu kopiju. Tu dolazi do izražaja i problem kada je slušajno tvoj mobitel izgubljen ili oštećen ili ako se tvoj telefonski broj promijeni - prijatelji ne mogu komunicirati s tobom bez ažuriranja tvoje nove instalacije WhatsApp aplikacije.
Istina da WhatsApp ima bolji Live Chat i telefoniju, za što Google koristi drugu aplikaciju (Google Meet), ali za osnovnu tekstualnu komunikaciju porukama sa multimedijalnim sadržajem neke stvari Google Chat radi i bolje. Zajedno Google Meet i Google Chat su ipak bolji od jednog WhatsAppa. Danas je čak i Meet ikona integrirana u Google Chat pa možemo govoriti da zajedno u paketu Google Chat podržava i telefoniju odnosno video pozive sa velikim brojem prisutnih u video konferenciji s obzirom da Google Meet ozbiljno konkurira svim mogućnostima Zoom aplikacije za video konferencije. No, Google Meet i Zoom su jedna druga priča za jedan drugi odgovor.
I za kraj, iako WhatsApp nije dostupan za Linux računalne korisnike, drugi računalni korisnici kod kojih WhatsApp radi trebaju imaju upaljen mobitel (kao autorizaciju!) kako bi WhatsApp aplikacija na računalu radila. Chat naravno ne mora to imati niti u kojem slučaju.
Nadam se da me ovdje korisnici WhatsAppa kojih jamačno ima više nego Google Chat korisnika u Hrvatskoj sada neće zasuti na Znatku sa negativnim bodovima jer ipak iznio sam samo činjenice. Hvala.