Htjela bih dati jedan drugi pogled na kreativno knjigovodstvo i to sa strane etike. Naime, kako je Mia napisala ovdje da kreativno računovodstvo nije ilegalno, u čemu se slažem, postavili bih pitanje ili bolje reći potpitanje ovdje, a to je da li je kreativno knjigovodstvo etično ili nije. I tu dolazimo do problema jer poznavajući etiku i što je etika (a karakteristična je za različite podgrupe društva), sama primjena etičnosti na kreativno knjigovodstvo zavisi o točki gledišta promatrača - da li poduzetnika, knjigovođe, porezne uprave ili revizije.
Izvještaji o financijama koje radi knjigovodstvo namijenjeni su zapisivanju i preslikavanja stvarnog stanja te trebaju biti točni, ispravni, te zato i pouzdani pokazatelj. No, zbog prirode stvari, oni su podložni raznim manipulativnim tehnikama vrlo dobro poznatima iskusnim knjigovođama. Manevarski prostor za kreativnog knjigovođu se nalazi se u knjigovodstvenim i računovodstvenim normama koji su, budimo iskreni, često kompleksni, nejasni i vrlo složeni, a procjene primjene su pri tome da stvar bude gora - subjektivne.
U praksi mnogi iskusni knjigovođe su uhvaćeni u kriminalnom dijelu kreativnog računovodstva (iako postoji kao što Mia kaže i onaj legalni dio) jer su se određeni financijski podaci namjerno prikazivali netočnima i nestvarnima kako bi postigli određenu svrhu, npr. poradi iskazivanja boljeg financijskog rezultata kompanije. Mia je nabrojala svrhe i motive, a ja ću popisati neke rezultate takvih kriminalnih aktivnosti kreativnog knjigovodstva:
- direktno iskazivanje imovine,
- prikaz obveza i kapitala kompanije s nerealnim vrijednostima,
- ulaganja u udjele (ili dionice) koja se niz godina tržišno ne provjeravaju (verifikacija),
- prikaz nepostojeće imovine u bilanci kompanije,
- "spremanje u ladicu" obveza prema izvođačima / dobavljačima,
- odlaganje knjiženja troškova poslovanja,
- lažni troškovi pronevjere novca.