GLAMI koristi umjetnu inteligenciju sličnu ChatGPT-ju za bolje razumijevanje modnih proizvoda
Moda se značajno razvila u posljednjih nekoliko godina, a njen digitalni dio sada je jedna od tehnološki rastućih industrija u svijetu e-trgovine. S mnoštvom proizvoda u ponudi i tisućama modnih e-trgovina, kupcima može biti izazov pronaći ono što traže na lak i jednostavan način.
Stoga je za organiziranje mode iz fragmentiranih e-shop izvora ključno razumjeti i vizualne i tekstualne informacije o proizvodu. Na ljestvici 14 zemalja vodeće europske modne tražilice GLAMI.group, čiji je dio i GLAMI.hr s 3 milijuna sesija mjesečno, to je moguće učiniti samo automatizacijom.
GLAMI koristi tehnologiju strojnog učenja od 2015. godine kako bi kupcima pružio najbolje moguće iskustvo pretraživanja modnih proizvoda. Tako danas njegov posvećeni AI tim izrađuje aplikacije kao što su preporuke proizvoda, sličnosti, kategorizacija i još mnogo toga kako bi svakom posjetitelju GLAMI.hr pružio besprijekorno putovanje otkrivanja mode odnosno dao priliku kupcima u Hrvatskoj, ali i modnim e-trgovinama da iskoriste tehnologiju umjetne inteligencije.
Jezični agnostik Merlin: Višejezično AI rješenje
Ključno recentno poboljšanje pozadine (backend) GLAMI platforme bilo je implementacija učinkovitijeg mehanizma za razumijevanje proizvoda koji može raditi na više jezika istovremeno, što mu je dalo ime Language Agnostic Merlin (LAM).
LAM koristi ključnu tehnologiju zvanu Transformer koja pokreće i dobro poznati ChatGPT, a njegove višejezične mogućnosti dovode, između ostalog, do manjeg broja pogrešaka na manjim tržištima, smanjenja broja potrebnih modela strojnog učenja i skraćivanja vremena potrebnog za širenje na nova tržišta, što je značajan cilj za mnoge tvrtke za e-trgovinu.
Koje koristi GLAMI ima od LAM-a
Prepoznavanje značajki proizvoda, kao što su boja, veličina ili model, važno je za kvalitetu kataloga i mnoge nizvodne sustave u GLAMI-ju.
Budući da LAM također razumije i hrvatski jezik, GLAMI-jev AI tim pomoću njega je potpuno je rekategorizirao veliki katalog od 700.000 proizvoda u 200+ kategorija proizvoda, tako je postotak nekategoriziranih proizvoda smanjen na samo 1%, a istovremeno je smanjena i količina profesionalnog održavanja po standardiziranom svojstvu proizvoda.
LAM se tako sada primjenjuje za prepoznavanje više od 130 značajki proizvoda, poput V-izreza ili cvjetnog uzorka, dok AI tim optimizira korištenje resursa oblaka i temeljnu infrastrukturu.
Kako se AI tehnologija nastavlja razvijati, GLAMI očekuje da će se pojaviti još naprednije značajke koje će modnu industriju učiniti još pristupačnijom i ugodnijom za kupce.
GLAMI-jeva uspješna upotreba umjetne inteligencije slične ChatGPT-u služi kao inspiracija za druge tvrtke koje žele proširiti svoj doseg, a one koje prihvate ove tehnologije u nastajanju bit će na čelu tržišta, mijenjajući način na koji kupujemo i komuniciramo s platformama za e-trgovinu.