Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti u skladu sa Zakonom fizičkih osoba koje žele ostvarivati dobit proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Obrtnik je fizička osoba koja obavlja jednu ili više djelatnosti u svoje ime i za svoj račun, a pritom se može koristiti i radom drugih osoba.
Zakonom o obrtu propisani su opći i posebni uvjeti, kojima je potrebnoudovoljiti da bi se dobilo odobrenje za obavljanje obrta.
Vrste obrta
-
slobodni obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti ili majstorski ispit,
-
vezani obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti i vezani obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet traži majstorski ispit,
-
povlašteni obrti koje obrtnik ili trgovačko društvo smije obavljati samo na temelju povlastice koju izdaje nadležno ministarstvo ovisno o vrsti obrta.
Vezani i povlašteni obrti, stupanj i vrsta stručne spreme potrebne za njihovo obavIjanje propisuju se Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima (NN31/95).Pojedini, ali ne i svi obrti se mogu obavljati i kao sezonski obrti, i to najdulje 6 mjeseci unutar jedne kalendarske godine. Osnovna prednost sezonskog načina obavljanja djelatnosti obrta sastoji se u tome što se samo za to razdoblje plaćaju obvezni doprinosi u obrtu.
Prednosti obrta
-
dopušteno je obavljanje svake gospodarske djelatnosti koja nije zakonom zabranjena
-
nije potreban temeljni kapital
-
slobodan uvoz i izvoz proizvoda i usluga
-
jednostavno knjigovodstvo
-
obrti u sustavu PDV-a plaćaju samo porez na naplaćeni račun
-
obrtniku mogu u obavljanju obrta pomagati članovi porodičnog domaćinstva