Liječenje migrene ovisi o njenoj učestalosti i jačini bolova, koja se razlikuje od osobe do osobe. Postoje dvije vrste terapija kojom se tretiraju migrene: akutna i profilaktička (kod intenzivnih glavobolja koje sprječavaju normalno odvijanje svakodnevnice)
AKUTNA
Ako se radi o umjerenim bolovima koji nisu toliko učestali, moguće je ublažiti bol analgeticima kao što su ibuprofen, ketoprofen i sl. Kod jačih glavobolja je moguća i terapija triptanima. To su posebni lijekovi razvijeni za migrenu, a djeluju tako da sprječavaju njenu učestalost pojavljivanja i njeno trajanje. Triptani se mogu dobiti isključivo putem recepta, nakon preporuke neurologa.
PROFILAKTIČKA
Profilaktička metoda se primjenjuje kod vrlo intenzivnih i učestalih bolova te kronične migrene. Pritom liječnik propisuje određenu dozu iz jedne od skupina mogućih lijekova (antiepileptici, antidepresivi, beta-blokatori ili dr.) koju potom povećava dok se ne postigne željeni rezultat. Osim toga liječnik može propisati i terapiju monoklonskim antitijelima koja se koriste za preventivno sprječavanje migrena.
Moguće je i pripaziti na potencijalne okidače migrene (alkohol, nikotin, crna čokolada, orašasti plodovi, intenzivni mirisi, nedostatak sna i dr.). Na taj se način može utjecati na učestalost migrena, ali ne i na sprječavanje.
Dakle, potrebno je u dogovoru s liječnikom odabrati najprimjereniju vrstu akutne ili profilaktičke terapije za svaku osobu pojedinačno. Uzimanjem terapije te promjenom životnih i prehrambenih navika se može smanjiti učestalost i intenzitet migrena.