Depresija je u suštini zdravstveni poremećaj. I to konkretno - poremećaj raspoloženja koji utječe na to kako se osjećate.
Depresija izgleda kada duuuugo i predugo netko osjeća neprekidni osjećaj tuge i gubitka interesa (volje). Pogotovo bez racionalnog razloga. Povremena tuga (dani ili par tjedana) uz racionalan razlog gubitka bliske osobe i gubitka značajnih materijalnih dobara je uobičajena za zdrave ljude. Sve što traje duže zahtjeva medicinsku brigu.
Osim što depresivna osoba može pokazati karakterističan izgled depresije tako što zauzima jedan nepomičan položaj tijela, gleda u jednu točku i nema volju za bilo kakvom aktivnošću, postoje i depresivne osobe koje izlaze van, redovno rade, druže se i smiju iako su duboko u sebi depresivni.
Nebrigom za takvo stanje bolesnik se može dovesti do raznih dubljih emocionalnih i fizičkih problema te ono zahtjeva medicinski tretman koji počinje posjetom liječniku opće prakse.
Depresija se liječi i moderna medicina kaže da je izlječiva. Simptomima depresije potrebno je najčešće pristupati kroz ove tri komponente:
- Podrška: već počinje od rasprave s pacijentom o praktičnim rješenjima oko depresije, pa i mogućim uzrocima zašto je došlo do nje, te podrška ide i sve do educiranja članova obitelji.
- Psihoterapija: preporuča se terapija razgovorom što znači da pacijent dobiva individualno savjetovanje ili kognitivno bihevioralno terapiju.
- Liječenje lijekovima: Liječnik može propisati antidepresive, a nekima je ova komponenta najviše mrska.
Postoje i rješenja alternativne medicine koja uključuju individualne ili grupne psiho-fizikalne seanse (kretanje, ples, različiti položaji tijela).