Tomislav Gatara u rubrici Odnosi i veze od
Ako unutar godine dana izađemo i budemo u nekoj početnoj višemjesečnoj vezi sa tri ili više osobe koje smo upoznali preko dejting aplikacija, da li polako ali sigurno postajemo ovisni o takvom načinu života - dejtanje preko aplikacije i sve češće promjene partnera?

I da li se stvara preosjetljivost na mane druge osobe te nam je nekako lakše tražiti novu osobu nego se prilagoditi postojećoj, a kako takvu ne nalazimo neprekidnim novim partnerima... postajemo li polako ovisni o dejting aplikacijama kao što su Badoo ili Tinder?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

3 odgovor(a)

+24 glasa
Dorotea Kraščić od
odabran od Tomislav Gatara
 
Najbolji odgovor

Rekla bih kako je itekako moguće stvaranje ovisnosti. Svjedoci smo kako u današnje vrijeme pod pojmom "ovisnost" ne podrazumijevamo više samo potrebu za opojnim sredstvima kao što su nikotin i alkohol. Po današnjim standardima ovisnost može izazvati više-manje svaka aktivnost koju pretjerano konzumiramo, najpopularniji primjer su naravno video-igrice.

Po mojemu mišljenju, osobe s određenim karakteristikama mogu razviti ovisnost o online dejtingu. Koje su to karakteristike? Prvenstveno usamljene osobe koje pokušavaju pronaći ljubav i savršenog partnera, no to im ne polazi od ruke te stoga provode sve više vremena na aplikacijama za upoznavanje u nadi da će pronaći svog idealnog partnera. Također, možemo navesti i osobe koje su u potrazi za uzbuđenjem u životu, a oblik toga uzbuđenja može se manifestirati u upoznavanju nove osobe s kojom imamo kemiju ili iskrice; saznanje da u svakom trenutku možemo upoznati zanimljivu osobu koja nam može ponuditi nova iskustva i avanture. Osobe koje žele biti prihvaćene i cilj im je pronaći što više osoba koje dijele njihove interese, i tako dalje. Navela bih i jedno istraživanje o online dejtingu koje je provelo Sveučilište Ohio, u kojem se navodi kako su osobe sa socijalnom anksioznošću sklonije okretanju aplikacijama za upoznavanje kao izvoru za društvene interakcije. Razlog tome je, naravno, što se prvo dopisujemo a tek onda dogovaramo za spoj uživo. U kombinaciji s usamljenošću to može stvoriti itekako razlog za zabrinutost.

Ovisnost može potječi i iz samog dizajna aplikacije, gdje je skrolanje lijevo-desno i pregledavanje fotografija skoro kao i video-igrica za koju nije potrebno puno razmišljanja, nešto što možemo raditi dok, naprimjer, čekamo u redu za doktora. Kako nesvjesno iz navike otvaramo društvene mreže na mobitelu, tako nam može u naviku uči i otvaranje aplikacija za upoznavanje svaki put kada primimo telefon u ruke.


Što se tiče preosjetljivosti na mane druge osobe rekla bih kako to može biti jedan od povoda razvijanju ovisnosti, ali ne i jedini čimbenik. Ako nam se osoba zaista dopadne, onda ćemo se potruditi uspostaviti dugoročnu vezu bez obzira na manu ili dvije. Naravno da ćemo podsvjesno osobnu usporediti s prijašnjim partnerima i u slučaju da nismo zadovoljni s vezom krenuti dalje u potragu. No, preosjetljivost na mane svakako nije jedini razlog za pretjerano korištenje Tinder-a. Rekla bih kako se u tom slučaju više radi o izlici za pronalaskom novog partnera/partnerice.

Kornelija Babić od
ovo je po meni 1 kroz 1
opasno je
nisam ni sama svjesna.‌
+12 glasa
Lucija Radić od
Mislim da ne da ne postojis ovisan o tome vec jednostvano trenutno ti tako pase da imas vise cura oko tebe da ih mjenjas i da se osjecas poželjno i ne zanima te njihove mane ni kakve su jer je tebi u glavi ma bas me briga naci cu novu al jednom mozda ne preko tih aplikacija al nači ces na osobu koja ce te jako zdrmat i zaboravit ces na sve to te ves prihvatit sve njenje mane i vrline jer ovo sto si ti gore napiso nije ljubav vec neko sviđanje na temelju izgleda tako da vidjet ces jednom kad izades iz ove faze da ces naci djevojku i shvatiti da nisi ovisan o tome vec sa si samo preko toga trazio neku paznju i potporu

Sretno
+8 glasa
Darija Magdalenić od

Tomislave, u današnjem svijetu digitalne povezanosti, pronalaženje romantičnog partnera na dohvat je ruke. Aplikacije za upoznavanje poput Tinder-a, Bumble-a i OkCupid-a, vjerojatno znaš i sam, nude svima beskrajan bazen potencijalnih partnera, dostupnih 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu. No, iza ovih sjajnih zaslona skriva se i mračna strana: preopterećenost izborom. To nije ovisnost, već stvara dodatne emotivne smetnje u svakodnevnom životu - slično kao i ovisnost.

Jörg Matthes, profesor komunikacije na Sveučilištu u Beču, u svom istraživanju upozorava na paradoks izobilja u kontekstu online datinga. Da, to je taj ključni problematični pojam! Prekomjerno korištenje ovih platformi može dovesti do toga da se korisnici osjećaju preplavljeni brojem opcija, što dovodi do negativnih posljedica na:

  1. mentalno zdravlje i
  2. kvalitetu ljubavnog života.

Njegova studija, provedena na 464 korisnika aplikacija za upoznavanje u dobi od 16 do 25 godina (Z-generacija), otkrila je da oni koji su se previše bavili "swajpanjem" (lijevim i desnim prevlačenjem profila u dejting aplikacijama - prihvaćanje ili odbijanje privlačnosti na temelju par slika i šturih informacija o osobi) bili su skloniji:

  • Osjećati da su potencijalni partneri izvan njihove lige...
  • Bojati se ostati sami...
  • Imati preopterećenost izborom partnera...

Sada dolaze najvažniji dijelovi ovog istraživanja!

VAŽNO! Dakle, osim toga, ovo isto istraživanje je pokazalo da su oni koji su se više oslanjali na svoju intuiciju i brzo donosili odluke o "swajpanju" bili manje skloni ovim negativnim osjećajima. Nasuprot tome, oni koji su više analizirali profile i razmišljali o svakom potencijalnom partneru bili su skloniji preopterećenosti i odustajanju! Awwww! surprise

Matthes dalje zaključuje da prekomjerno korištenje aplikacija za upoznavanje može dovesti do poremećaja u percepciji realnosti. Beskrajna dostupnost profila može stvoriti iluziju da postoji savršeni partner negdje "iza ugla", što dovodi do nezadovoljstva i konstantnog traženja "bolje" opcije. Zato pazi te se! Ali evo i par savjeta...

Kako izbjeći ovu zamku poremećaja u percepciji realnosti? 

Samo nekoliko savjeta:

  • Budi svjestan svojih navika korištenja aplikacija. Postavi sebi vremenska ograničenja za "swajpanje" i napravi pauze kada se osjećaš preopterećeno
  • Usredotoči se na kvalitetu, a ne na kvantitetu. Umjesto da brzo prelistavaš profile, odvoji vrijeme da zaista upoznaš potencijalne partnere ili partnerice čitajući njihove biografije i razmišljajući o tome što te privlači kod njih
  • Vjeruj svojoj intuiciji! Ako se osjećaš privučen nekom (ili nekim), ne boj se "swajpnuti desno" čak i ako profil nije savršen!!!
  • Zapamti: Savršen partner je mit! Ne uspoređuj svoje stvarne veze s idealiziranim verzijama koje vidiš na aplikacijama za upoznavanje!

Ovo gore su jako bitne stvari i vrijedi i za cure i za dečke. Jer...

Ključ do pronalaska sretne veze u digitalnom dobu leži u pronalasku ravnoteže!

Koristi aplikacije za upoznavanje kao alat. Nemoj dozvoliti da te one kontroliraju kao i tvoje ljubavno iskustvo. Budi strpljiv. Budi svjestan što se događa. Budi otvoren za pravu sretnu vezu (gore sam napisala koja je to), a koja se stvarno možda krije iza onog sljedećeg profila na dejting applikaciji.

Slična pitanja

1 odgovor 18.8k 👀
Ivan Gačić 18.04.2017. pitanje u rubrici Odnosi i veze od Ivan Gačić
4 odgovora 1.1k 👀
1 odgovor 5.0k 👀
2 odgovora 593 👀
1 odgovor 683 👀
1 odgovor 15.3k 👀
1 odgovor 2.2k 👀
5 odgovora 3.1k 👀
3 odgovora 1.0k 👀
Znatko predstavlja

Ecommerce & marketing konferencija

Zagreb
4. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja seminar

Ken Honda 2024


Financijska sloboda i "novčani EQ"

Zagreb
12. - 13. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

SUPERPRODAVAČ 2024


Umjetna inteligencija u službi prodaje

Zagreb
24. - 25. 10. 2024.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Najnoviji trendovi u IT industriji

Zagreb
28. i 29. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

14.9k pitanja

24.0k odgovora

9.3k komentara

1.7k korisnika

...