Zašto je Webb teleskop toliko važan znanstvenicima?
Teleskop Webb dizajniran je za ispitivanje ključnog dijela rane kozmičke povijesti poznatog astronomima kao mračno doba.
Kozmolozi pretpostavljaju da su se prve zvijezde pojavile kada je svemir bio star samo oko 100 milijuna godina. (Danas je stara 13,8 milijardi godina.) Najudaljenija i najranija galaksija koju su astronomi vidjeli, koristeći Hubble svemirski teleskop, datira iz vremena kada je svemir bio stariji, 400 milijuna godina nakon Velikog praska. Što se dogodilo tijekom tih 300 milijuna godina kada je svemir poletio svjetlom, kako se Veliki prasak pretvorio u nebo puno sazviježđa i života, misterij je.
Teleskop će također pomoći astronomima da bolje proučavaju supermasivne crne rupe u središtu galaksija i planete koji kruže oko drugih zvijezda u našoj galaksiji.
Da bi se postigla ova znanstvena opažanja, teleskop Webb oslanja se na primarno zrcalo promjera 6,5 metara, u usporedbi sa zrcalom na Hubbleu, koje je 2,4 metra. To mu daje oko sedam puta veću sposobnost prikupljanja svjetla, a time i mogućnost da vidi dalje u prošlost.
Još jedna bitna razlika je u tome što je opremljen kamerama i drugim instrumentima osjetljivim na infracrveno, odnosno "toplinsko" zračenje. Širenje svemira uzrokuje da se svjetlost koja bi inače bila u vidljivim valnim duljinama pomaknula u duže infracrvene valne duljine koje su inače nevidljive ljudskim očima.
Inženjeri su usput morali izmisliti 10 novih tehnologija kako bi teleskop učinili osjetljivijim od Hubblea. Preoptimistične projekcije rasporeda, povremene razvojne nesreće i neorganizirano izvješćivanje o troškovima povukli su vremenski okvir do 2021. i povećali ukupni trošak na 10 milijardi dolara.