Značajna ovisnost postoji. Počekom veljače, 2022. godine njemački savezni ministar privrede i zaštite klime Robert Habeck izjavio je medijima da žele smanjiti ovisnost o ruskom plinu. No, kolika je ta ovisnost? Ne bih rekao da bih lagao kad bi rekao da ovisnost Europske unije o ruskom plinu dovodi EU u današnju situaciju da ona trenutno nema mogućnosti ikako ozbiljnije sankcionirati Ruse isključivanjem plinovoda zbog napada na Ukrajinu. Naime, samo Rusija opskrbljuje EU sa oko 40% uvoda plina.
Istina, zemlje EU međusobno koriste vrlo neujednačeno ruski plin, te bi u slučaju prekida plinovoda iz Rusije, različite zemlje EU gospodarski i za život osjećale negativne posljedice u različitoj mjeri. Neke više, a neke manje. Sustav plinovoda u srednjoj i istočnoj Europi, iako plin može dolaziti i sa zapada, izveden je primarno za transport plina s istoka te bi to područje osjetilo najviše negativnih posljedica prekida dovoda ruskog plina.
Prema jednom istraživanju i analizi Instituta Bruegel, došli su do zaključka kod obrnute situacije - kad bi Rusija sankcionirala EU potpunom obustavom izvoza plina (što pak znači značajan financijski gubitak za Rusiju), EU bit tada morala bi znatno povećati uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) i uvesti ekstremno hitne mjere smanjenja potražnje za plinom da se izbjegne totalna nestašica, a to bi značilo potpuno zatvaranje europskih tvornica i smanjenje grijanja u mnogim europskim gradovima - s naglaskom na srednju i istočnu europu gdje se nalazi i Hrvatska (srednja europa).
Putin bi prilikom pregovora sa EU i oko napada na Ukrajinu najradije sankcionirao zapad zatvaranjem plinovoda, no time ne samo da bi značajnije utjecao na značajan pad izvoza odnosno ulazak svježeg novca u Rusiju, već bi politički jake države koje "kolo vode" na zapadu bile vrlo malo sankcionirane s obzirom da bi takve sankcije prvenstveno bile fokusirane na zemlje srednje i istočne europe među kojima su i države s kojima Rusija ima razvijene višegodišnje dobre diplomatske odnose.
S druge strane, zapadne zemlje nemaju dovoljno alternativnih metoda uvoza plina kako bi nadomjestile zemljama srednje i istočne europe (mnoge u EU) sankcioniranje Rusije odbijanjem njihovog plina. Stoga smatram da će oko ruskog plina ostati "status quo" osim ako EU ne nađe neku novu alternativu ili ruski predsjednik donese luđačku odluku.