Odlično pitanje jer je to tema o kojoj puno čitam. Mislim, zanima me ova tema itekako puno. Odgovoriti ću ti stručno, pa se nadam da neću biti dosadna.
Za početak, da znaš, i socijalna i emocionalna inteligencija, iako često poistovjećivane, predstavljaju ti dva različita, ali usko povezana aspekta naše inteligencije. Imamo ju svi, ali manje ili više razvijenu. Obje su od ključne važnosti za uspjeh u osobnim i profesionalnim odnosima, no vidim da svaka ipak na svoj jedinstven način doprinosi našem razumijevanju sebe i drugih. Poželjno bi bilo imati razvijene - obje!
Dobro je znati da i visoka razina jedne vrste inteligencije često doprinosi razvoju druge. Na primjer, osoba koja dobro razumije svoje emocije (visoka emocionalna inteligencija) vjerojatno će biti bolja u razumijevanju emocija drugih ljudi (visoka socijalna inteligencija).
Osobe s visokom socijalnom inteligencijom su vješti u čitanju neverbalnih znakova, prepoznavanju društvenih normi i pravila te uspostavljanju i održavanju kvalitetnih međuljudskih odnosa. One su obično karizmatične, empatične i uspješne u komunikaciji. Socijalna inteligencija omogućuje im da se prilagođavaju različitim situacijama i ljudima, grade jake veze i djeluju učinkovito u timovima.
Osobe s visokom emocionalnom inteligencijom su svjesne svojih osjećaja, mogu ih izraziti na zdrav način i koriste ih kao vodič u donošenju odluka. One su obično samosvjesne, empatične i imaju razvijenu sposobnost samoregulacije. Emocionalna inteligencija omogućuje im da se nose bolje sa stresom, rješavaju konflikte te grade zdrave odnose sa samim sobom.
Iako se socijalna i emocionalna inteligencija mogu razlikovati, one su često međusobno povezane. Povezuje ih empatija!