Prvih 11 obiteljskih i malih hotela dobilo Eco zelene certifikate
Do kraja godine certificirat će se između pedeset i šezdeset obiteljskih i malih hotela koji su se opredijelili za zeleno poslovanje
Čak 84% turista želi smanjiti količinu otpada, 83% želi smanjiti potrošnju energije, 79% želi koristiti okolišno odgovorniji prijevoz poput bicikala i javnog prijevoza, 76% želi smanjiti potrošnju vode, 69% svoj ugljični otisak, a 76% želi ravnomjernu raspodjelu ekonomskih koristi turizma. Ovi podaci izneseni su 18. svibnja 2022. na konferenciji „Zelena i digitalna transformacija obiteljskog i malog hotelijerstva“, održanoj u splitskom hotelu Briig u organizaciji Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela.
Njezinih 11 članova tom je prigodom dobilo Eco zeleni certifikat. Riječ je o prvim obiteljskim i malim hotelima koji su ispunili stroge kriterije i zahtjeve zelenog poslovanja te su, ovisno o stupnju, dobili srebrnu, zlatnu i platinastu oznaku:
Srebrni su:
- hotel Korana Srakovčić iz Karlovca,
- Stancija 1904 iz Smoljanaca pored Svetvinčenta,
- Heritage boutique hotel Adriatic iz Orebića,
- hotel San Rocco iz Brtonigle,
- Villa Adriatica iz Supetra i
- Agroturizam Kalpić iz Lozovca.
Zlatni je:
- Sveti Križ s Čiova.
Najviši, platinasti certifikat dobili su:
- hoteli Rotondo iz Segeta Donjeg,
- Manora iz Nerezina s Lošinja,
- Villa Magdalena iz Krapinskih Toplica i
- Skalinada iz Zavale s otoka Hvara.
Do kraja godine očekuje se da će u prestižni brend Eco zelenih hotela ući između pedesetak i šezdesetak članova Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela, poručio je Šime Klarić, njezin predsjednik:
„Unatoč velikim posljedicama koje je pandemijska kriza ostavila na naše poslovanje, odlučili su se za veliki iskorak u hrvatskom turizmu i prvi smo se opredijelili za zelenu i digitalnu transformaciju. Itekako smo svjesni činjenice da su zeleno i digitalno poslovanje postali nužnost želimo li biti konkurenti na turističkom tržištu. I to ne samo zbog zahtjeva naših osviještenih gostiju za ekološki prihvatljivim smještajem, nego i zbog velikih ušteda za hotelijere. Osim toga, na ovaj način dajemo svoj doprinos dekarbonizaciji planete.“
Ovom prigodom ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac poručila je:
„Današnji turisti spremni su mijenjati navike u skladu s konceptom održivog turizma, što predstavlja dodatan poticaj Hrvatskoj za odmicanje od masovnosti i sezonalnosti te usmjeravanje prema održivosti i kvaliteti u čemu mali i obiteljski hoteli imaju vrlo važnu ulogu. Posebno pozdravljam inicijativu odnosno novi brend „Eco zeleni hoteli“, koju je Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela pripremila u najbolje vrijeme, kada se gosti nakon dvije godine fokusa na zdravstvenu sigurnost usmjeravaju na užitak u prirodi, hrani i druženju. Značaj obiteljskih i malih hotela prepoznat i kroz novu Strategiju razvoja održivog turizma do 2030. i ulaganja u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kroz koji je cilj što više sredstava, od ukupno 2,2 milijarde kuna namijenjenih turizmu, usmjeriti upravo poduzetnicima."
Podršku novom projektu i inicijativi obiteljskih i malih hotela dao je i zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić te brojni predstavnici institucija i kolege iz sektora.