Ubiranje naknada jedan je od načina zarade banaka, no nije jedini. Korisnici bankovnih usluga primjećuju kako daju pozamašne iznose mjesečno na razno razne naknade poput onih za provođenje transakcija, vođenje računa, m-banking usluge...
Iz tog razloga, sve više korisnika "utjehu" traži u "user friendly" aplikacijama i platformama koje ne naplaćuju vrtoglave ili uopće ikakve naknade. Time se postavlja pitanje, kakav profit imaju takve aplikacije te zašto one uopće postoje (osim da zadovolje korisnike naravno)?
Revolut naknade naplaćuje trgovcima te onima koji odluče podići mjesečni limit naplaćuje mjesečnu naknadu. Naravno, tu je i marketing te politika kolačića tj. čuvanje privatnosti.
Aircash prepaid je kartica koja se može kupiti u Konzumu, Tisku i sl., a ne izdaje je banka nego kompanija Aircash. Prednost je jednostavnije uplaćivanje novca na račun, jednostavnije isplaćivanje, trenutno primanje i slanje novca bilo gdje u svijetu, kontrola kupovine djece, kupovina bonova i ENC-a... Ono što je zabluda u ovom slučaju je da Aircash ne naplaćuje naknade, dapače, neki ih karakteriziraju kao prilično visoke, pogotovo za veće iznose novca (4% za podizanje gotovine na prodajnim mjestima, 2% za prebacivanje gotovine na bankovni račun, 1% slanje i primanje novca na svjetskoj razini).
Jasno je da svaki projekt profitira na neki način, a ako želite saznati koje sve pogodnosti pružaju Revolut i AirCash, provjerite iduće linkove:
https://www.bug.hr/savjeti/kako-koristiti-revolut-digitalni-pametni-mobilni-novcanik-koji-sada-podrzava-i-9665
https://aircash.eu/aircash-sve-sto-ti-treba-na-jednom-je-mjestu/