Multi-tenancy (hrv. višestanarstvo) je arhitektura u kojoj jedna instanca softverske aplikacije opslužuje više korisnika. Svaki kupac se naziva zakupcem. Stanari mogu dobiti mogućnost prilagođavanja nekih dijelova aplikacije, kao što je boja korisničkog sučelja ( UI ) ili poslovna pravila , ali ne mogu prilagoditi kôd aplikacije .
U arhitekturi s više korisnika, višestruke instance aplikacije rade u zajedničkom okruženju. Ova arhitektura može funkcionirati jer je svaki stanar fizički integriran, ali logički odvojen; što znači da će se jedna instanca softvera izvoditi na jednom poslužitelju, a zatim opsluživati više korisnika. Na taj način softverska aplikacija u arhitekturi s više stanara može dijeliti namjenski primjerak konfiguracija, podataka, upravljanja korisnicima i drugih svojstava.
Aplikacije za više stanara mogu dijeliti iste korisnike, prikaze, pravila - iako ih korisnici mogu prilagoditi u određenoj mjeri - i sheme baze podataka , koje stanari također mogu prilagoditi.
Multi-tenancy je doživio dosta mogućnosti usvajanja i najviše se koristi s računalstvom u oblaku. Arhitekture s više stanara nalaze se i u javnom oblaku i u privatnom oblaku , omogućujući da se podaci svakog stanara odvoje jedni od drugih. Na primjer, u javnom oblaku s više zakupaca, isti će se poslužitelji koristiti u domaćinskom okruženju za smještaj više korisnika. Svaki korisnik dobiva zaseban i idealno siguran prostor unutar tih poslužitelja za pohranu podataka.
Postoje tri glavna tipa modela za više stanara, svi s različitim razinama složenosti i troškova. Jedinstvena, dijeljena shema baze podataka je model s više stanara s bazom podataka s više korisnika. Ovo je najjednostavniji oblik od tri i relativno je niska cijena za stanare zbog korištenja zajedničkih resursa. Ovaj obrazac koristi jednu aplikaciju i instancu baze podataka za smještaj stanara i pohranjivanje podataka. Korištenje jedne sheme zajedničke baze podataka omogućuje lakše skaliranje; međutim, operativni troškovi mogu biti veći.
Druga arhitektura s više stanara uključuje korištenje jedne baze podataka s više shema. Ovaj sustav zakupca koristi jednu instancu aplikacije s pojedinačnim bazama podataka za svakog stanara. Osim toga, ova arhitektura ima višu cijenu s više troškova za svaku bazu podataka. To je vrijedna arhitektura kada se podaci različitih stanara moraju tretirati različito - kao da moraju proći kroz različite geografske propise.
Treći tip arhitekture s više stanara hostira podatke u više baza podataka. Ovaj model je relativno složen u smislu upravljanja i održavanja, ali stanari se mogu razdvojiti prema odabranom kriteriju.
Prednosti i nedostaci višestanarstva
Brojne su prednosti i nedostaci koji dolaze kada postanete davatelj usluga domaćina i stanar s više zakupa. Neke prednosti uključuju:
- Jeftiniji je u usporedbi s drugim arhitekturama hostinga zakupaca.
- Ponuda cjenovnih modela platite za ono što vam je potrebno.
- Stanari se ne moraju brinuti o ažuriranjima, budući da ih izbacuje host provider.
- Stanari ne moraju brinuti o hardveru na kojem se pohranjuju njihovi podaci.
- Pružatelji usluga moraju pratiti i administrirati samo jedan sustav.
- Arhitektura je lako skalabilna.
Međutim, neki nedostaci koji dolaze s višestanarstvom uključuju:
- Aplikacije s više stanara obično su manje fleksibilne od aplikacija u drugim arhitekturama zakupaca, kao što je jednokupni zakup.
- Višestanarstvo je općenito složenije od jednostanarstva.
- Aplikacije za više korisnika trebaju strožiju autentifikaciju i kontrolu pristupa radi sigurnosti.
- Stanari se moraju brinuti o bučnim susjedima , što znači da je netko drugi na istom CPU- u koji troši puno ciklusa, što može usporiti vrijeme odziva.
- Zastoji također mogu biti problem ovisno o davatelju usluga.
Svaki korisnik ovisno o prednostima i manama te svojim potrebama može odabrati koristi li mu više višestanarstvo ili jednostanarstvo.
Više na linkovima: https://www.gartner.com/en/information-technology/glossary/multitenancy
https://www.techtarget.com/whatis/definition/multi-tenancy