EDI ili elektronička razmjena podataka (eng. Electronic data interchange) je poslovni informacijski sustav koji omogućuje elektroničku razmjenu poslovnih dokumenata među poslovnim partnerima. Također, EDI predstavlja optimizirani postupak u lancu nabave već nekoliko desetljeća, a danas je ključna tehnologija za inovativna poduzeća kojima je optimizacija poslovnih procesa dugoročna vizija. Važno je naglasiti kako je EDI sustav koji pruža potporu informacijskim procesima unutar ili između poduzeća, industrija ili zemalja.
Cilj korištenja sustava EDI je izbjegavanje fizičke i papirnate poslovne transakcije te postizanje najveće moguće razine automatizacije postupaka putem integrirane razmjene podataka. Integrirana razmjena podataka podrazumijeva maksimiziranje učinkovitosti lanca opskrbe putem elektroničke integracije poslovnih procesa u svrhu uštede novca i resursa, neovisno o tome radi li se o naručivanju, izdavanju računa ili upravljanju skladištem.
Nadalje, EDI se koristi pri razmjeni podataka o narudžbama među maloprodajnim tvrtkama i proizvođačima te za postupke fakturiranja, pritom omogućujući izdavanje e-računa. E-račun ili elektroničko izdavanje računa kratkoročno i dugoročno unapređuje informacijski sustav i poslovne procese, što se ponajprije ogleda u uštedi novca i drugih faktora.
Osim toga, EDI je koristan pri slanju elektroničkih narudžbi za dostavu pružateljima logističkih usluga, pri navođenju podataka o artiklu ili obradi zahtjeva za plaćanje. Logističke usluge danas su nezamjenjivi faktori u industriji robe široke potrošnje jer omogućuju stvaranje vrijednosti u lancima nabave.
EDI je standardizirana tehnološka tvorevina koja tvrtkama omogućuje razmjenu poslovnih podataka bez obzira na vrstu komunikacijskog kanala, format podataka ili medije koji se koriste. Zanimljiva je činjenica da korištenjem EDI-ja ušteda pri svakom postupku od narudžbe do plaćanja može dostići čak 51 EUR, što su pokazala i međunarodna istraživanja.
Prednosti koje EDI osigurava tvrtkama su:
- Ušteda novca i drugih resursa
- nije potreban ručni unos podataka, ispis papira i slanje poštom,
- postupci obrade podataka se automatiziraju (dugoročna investicija).
- Povećanje učinkovitosti
- informacije se prenose u realnom vremenu pa se obrada ubrzava,
- povećava točnost i smanjuje greške ručnog unosa podataka,
- praćenje i nadziranje transakcija pa nema integracijskih rupa.
- Poboljšanje korporativnih postupaka
- poboljšanje suradnje među poslovnim partnerima i društvima,
- postupci su transparentni zbog kontinuiranog protoka informacija,
- kvalitetnije planiranje proizvodnje i zaliha te kratko vrijeme odgovora.
IZVOR: