Smaragdno zelenilo stoljetnih borova, nadopunjeno bjelinom kamenja na Hvaru, čini savršen sklad u dodiru s blistavim morskim plavetnilom. Govorimo li o prirodnoj paleti boja ovog prelijepog otoka - svakako treba spomenuti i očaravajuće boje i mirise ružmarina, lavande, lovora, vinove loze, agave, borova i palmi.
Šetnja hvarskim atrakcijama (u centru grada Hvara)
Katedrala sv. Stjepana – zaštitnika Hvara se nalazi na glavnom gradskom trgu. Na prozorima, nekim dekorativnim elementima te glavnom oltaru se vide utjecaji gotike, međutim, prisutni su i romanički te barokni stilski elementi.
Hvarske zvonike, izgrađene u renesansnom stilu, stručnjaci su proglasili najljepšima u Dalmaciji.
Trg sv. Stjepana ili Pjaca, najveći u Dalmaciji, prostire se na površini od 4.500 m2. Sve do kraja 15. stoljeća, okruživali su ga samo vrtovi.
Najstariji dio Hvara, ograđen romaničkim gradskim zidinama, lokalno stanovništvo naziva Groda (grad) (jer je u 13. stoljeću upravo to i bio).
Gradska Loggia je sagrađena u 15. stoljeću te nekoliko puta obnavljana nakon toga. Dekorativni arhitektonski elementi potječu iz razdoblja renesanse i baroka.
Izgradnja Arsenala za hvarske galije je počela u 13. stoljeću, a sadašnji izgled ima od početka 17. stoljeća kada je dodan kat na kojem se smjestilo prvo pučko kazalište - koje danas nosi naziv Hvarsko povijesno kazalište.
Kamene palače patricija s prekrasnim prozorima u stilu kasne gotike (cvjetne gotike), karakterističnim za područje Dalmacije i Venecije, zaokupljaju pažnju prolaznika.
Naravno, u samom gradu Hvaru (kao i na cijelom otoku) se nalazi još veliki broj prirodnih i kulturnih atrakcija. Više informacija i fotografije možete pronaći u mom članku - Hvar – Sunny Town of Culture.
Lijep pozdrav,
Danica Maričić, Design & Travel Communications / Archi-living.com