Strahom se smatra osjećaj neugodnosti i tjeskobe pred nekom situacijom koju percipiramo kao snažniju i veću od nas. Određena situacija nam se čini vrlo zahtjevna i često mislimo kako nismo sposobni dobro ju izvršiti te se u nama javlja nesigurnost uz koju dolazi osjećaj panike i straha. Najčešće se takvi osjećaji manifestiraju i na fizičkoj razini uz otežano disanje, lupanje srca, znojenje i lagano drhtanje.
Prvi i najvažniji korak u borbi protiv straha jest da se pokušamo ne bojati onoga što još nije došlo i ostanemo mirni. Trebate se usredotočiti na ono što sada možete napraviti za nadolazeću situaciju (npr. online edukacija) i misliti pozitivno. Najme, važno je izvršiti sve što je u vašoj moći da napravite posao kako najbolje znate i samo sebi ponavljati: "Dobro će proći.", "Dao sam i napravio sam sve što sam mogao." ili "Bit će dobro, čvrsto vjerujem u to." Na taj način ohrabrujemo sami sebe, ali i ne dopuštamo neugodnom osjećaju straha da nadvlada i onemogući da sada trenutno ne radimo za nešto što tek treba doći.
Usto, važno se sabrati i uvijek ići korak po korak. Morate odrediti svoj tempo kojim možete ići i njega pratiti, a ne stvarati nepotreban strah da nešto nećete moći izvršiti. Koliko stignete stignete, bitno je da ste posvetili svo vrijeme koje ste imali i da ste dali sve od sebe.
Također, ako se ne možete smiriti onda trebate početi misliti o tome: što ako ne uspijete, što ako konzultacije ili bilo što da izvršavate, što je najgore što se nakon toga može dogoditi? Uza sve to, nemojte si postavljati velike ciljeve i ne očekujete nemoguće od sebe. Uvjerite sami sebe da ste dali koliko ste mogli, ali i da ćete ostati suzdržani i biti zadovoljni bilo kojim rezultatom koji postignete.
Što će se dogoditi i ako ne prođe najbolje? U tom ćete slučaju naučiti nešto iz toga i dalje krenuti sigurniji i samouvjereniji.
Usto, ako vam se pojave fizički znakovi straha, najbolje je da sjednete, opustite ruke i noge te duboko dišete. Uzmite zrak na pet sekundi i onda ga pet sekundi izdahnite te taj proces ponavljajte nekoliko puta. Kada to radite ponavljajte si u glavi da će sve biti dobro, opustite tijelo i stavite se u sadašnji trenutak i počnite s onime što sada možete raditi te postepeno izvršavajte posao do kraja ili prezentirajte online točno onako kako ste vježbali.
Svakako, nemojte si stvarati strah od straha. Napravili ste sve, očekivanja su vam realna i sada morate ono za što ste se trudili predstaviti pred drugima i to će proći na određen način, ali vi znate da ste ostali čvrsti, samouvjereni i napravili sve.
Štoviše, vjerujte u sebe. Nemojte dati da vas itko razuvjeri da vi nešto ne možete. Nakon što ste prošli situaciju koja je u vama izazivala strah nagradite se i znajte da ste sada jači i da će svaka sljedeća situacija biti lakše rješiva. I da vas za kraj motiviramo mišlju William H. Burnhama:
“Najdrastičniji i često najučinkovitiji lijek za strah je akcija/djelovanje.”