PAJASEN: BILJKA-PROBLEM
KAKO UKLANJATI PAJASEN I KONTROLIRATI ŠIRENJE?
Pajasen je izrazito zahtjevna vrsta za uklanjanje s obzirom na to da uobičajene mehaničke metode uklanjanja (sječa) obično naprave još veću štetu. Stoga je potrebno koristiti kombinaciju mehaničkih i kemijskih metoda prilikom njegovog uklanjanja, kontinuirano i kroz više godina. S malo šale možemo reći da je poput hidre, mitološkog bića, kojem na mjestu odsječene glave izrastu još dvije te ga se vrlo teško riješiti.
No, nažalost, pajasen nije mit i zato moramo podržati jedni druge u borbi protiv ove invazivne vrste.
ŠTO RADI MINISTARSTVO GOSPODARSTVA I ODRŽIVOG RAZVOJA?
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, zajedno s partnerima Javnom ustanovom Nacionalni park Krka, Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, te tvrtkom Vrtlar d.o.o. iz Dubrovnika, od 2020. godine provodi projekt LIFE CONTRA Ailanthus - Uspostava kontrole invazivne strane vrste Ailanthus altissima (pajasen) u Hrvatskoj. Projekt traje do 1. travnja 2025. godine, a njegova vrijednost iznosi nešto više od 2 i pol milijuna eura, od čega je 60% financirano europskim sredstvima iz programa LIFE.
Projektom je planirano uspostavljanje kontrole nad invazivnom stranom vrstom pajasen u područjima visoke prirodne vrijednosti: četiri „Natura 2000“ područja ekološke mreže Republike Hrvatske u mediteranskoj regiji (Krka i Pelješac) i u gradovima s povijesnom jezgrom (Dubrovnik, Ston i Mali Ston). Dodatno, kroz projekte financirane iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost očekuje se uklanjanje pajasena na području NP Kornati i PP Telašćica.
Uz aktivnosti uklanjanja pajasena, predviđeno je i sprječavanje njegovog daljnjeg širenja, proširenje trenutnog zakonodavnog okvira te edukacija i osvještavanje javnosti o pajasenu i drugim invazivnim stranim vrstama.
ŠTO GRAĐANI MOGU UČINITI?
Za što bolje uspostavljanje kontrole nad pajasenom, osobito je važno i uključivanje građana koji mogu pomoći dojavljivanjem lokacija pajasena (i drugih stranih vrsta). Postupak prijave nalaza Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, vrlo je jednostavan i može se učiniti putem mobilne aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj ili putem web obrasca. Dakle, svojim aktivnim sudjelovanjem, možete doprinijeti smanjenju negativnog utjecaja pajasena na bioraznolikost i povezane usluge ekosustava, te na taj način očuvati prirodu Republike Hrvatske.
Sve informacije o invazivnim stranim vrstama dostupne su na internetskoj stranici www.invazivnevrste.hr, uz korisne savjete koje možete slijediti za sprječavanje invazije stranih vrsta.
Mobilna aplikacija Invazivne vrste u Hrvatskoj dostupna je za IOS i Android uređaje, a može se besplatno preuzeti na mrežnim trgovinama App Store i Google Play.
Više o projektu LIFE CONTRA Ailanthus i samom pajasenu može se saznati na internetskoj stranici projekta https://lifeailanthus.hr/ te na stranicama društvenih mreža: