Početkom 90-ih web se sastojao od tamne pozadine i neznatnog broja monokromatskih piksela, a web dizajn se izvodio pomoću simbola i tabulatora. Sredinom devedesetih započela je era tablica koja je omogućavala strukturiranje stranica i podjelu u stupce. Bez obzira na to što tablice nisu predstavljale alat za dizajniranje stranica, nego za sistematizaciju brojeva, njihova je upotreba bila najčešća metoda. U to vrijeme, web dizajn je bio poznat kao slicing, što je podrazumijevalo izradu dizajna u Photoshopu te njegovo rastavljanje na sitne dijelove i lijepljenje u kodove.
Preteča web dizajn programa bio je Javascript koji je 1995. godine ponudio rješenje za ograničeni HTML te pregršt drugih mogućnosti poput pop-up prozora. Iduće godine na tržište dospijeva Adobe Flash koji je prvi omogućio slobodu dizajnerima u vidu dizajniranja bilo kojeg elementa, predloška, animacije, interakcije i pisma. Za prikaz web stranice izrađene u spomenutom programu bilo je potrebno instalirati Flash Player. Iako revolucionaran, Adobe Flash nije se uspio održati na tržištu zbog nemogućnosti pretraživanja i vrlo zahtjevne procesorske snage.
1998. godine na tržište dolazi program CSS čiji je glavni cilj bio razdvojiti sadržaj od prezentacije na način da se izgled web stranice definira u CSS-u, a sadržaj u HTML-u. Nažalost, preglednici su djelomično ili nisu uopće podržavali CSS pa su idućih godina poduzeti koraci u njegovu prihvaćanju.
2007. godine pojavom iPhonea započinje mobilna revolucija pa vlasnici web stranica primjećuju potrebu za reakcijom na veliki broj zahtjeva korisnika pametnih telefona. Pojavom smartphonea počinje izrada web stranica koje su prilagođene različitim veličinama ekrana, a velik su problem predstavljale i spore veze bez dovoljno brzog protoka podataka.
2010. godine Ethan Marcotte predlaže opciju da sadržaj na web stranici ostaje isti, ali da se raspored elemenata mijenja. Na taj način nastaje RWD, odnosno pristup web dizajnu koji omogućuje izradu web stranica čije se sučelje može prilagoditi različitim rezolucijama ekrana.
IZVOR: